ZF 24

Susţinătorii lui Georgescu protestează în faţa sediului CCR, în aşteptarea verdictului

Susţinătorii lui Georgescu protestează în faţa...

Autor: Iulia Kelt

11.03.2025, 16:16 74

Câteva sute de protestatari se află, marţi după-amiază, în faţa Parlamentului, unde se află sediul Curţii Constituţionale, în semn de susţinere pentru Călin Georgescu.

Oamenii s-au strâns în faţa sediului CCR cu steaguri şi pancarte pentru a protesta împotriva deciziei BEC de invalidare a candidaturii lui Călin Georgescu.

Jandarmii au luat deja măsuri pentru a preveni eventualele incidente, montând, de asemenea, garduri de protecţie.

Călin Georgescu află marţi dacă va putea candida la alegerile prezidenţiale din luna mai.

CCR a anunţat că se va întruni marţi, în jurul orei 17:00, pentru a dezbate contestaţia depusă de Călin Georgescu privind respingerea de către BEC a candidaturii lui.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels