• Leu / EUR5.2364
  • Leu / GBP6.0575
  • Leu / USD4.4493
ZF Body Talks

ZF Body Talks. Prof. univ. dr. Dana Stoian, medic primar endocrinolog: Un surplus ponderal se va transforma într-un dezechilibru metabolic, iar acesta va genera complicaţii şi boli

06.05.2026, 00:06 Autor: Mirabela Tiron

 Obezitatea are cel puţin 200 de complicaţii descrise în momentul de faţă  Surplusul în greutate înseamnă exces de ţesut adipos care se depune inclusiv în jurul organelor abdominale.

Un surplus de greutate aduce mai multe complicaţii pentru că exces de ţesut adipos se depune nu doar la nivel subcutanat, dar şi în jurul orga­nelor abdominale. Sănătatea meta­bo­lică înseamnă să ai o greutate care nu determină complicaţii şi viscerali­zări, de aceea stilul de viaţă sănătos dar şi consecvenţa sunt esenţiale.

„Un surplus ponderal se trans­formă într-un deficit metabolic sau într-un dezechilibru metabolic, care va genera boli. Obezitatea are cel pu­ţin 200 de complicaţii descrise în mo­mentul de faţă“, a spus prof. univ. dr. Dana Stoian, medic primar endocri­nolog, la emisiunea ZF Body Talks.

Cele mai importante riscuri metabolice sunt evoluţia spre diabe­tul zaharat de tip doi, iar a doua ca frecvenţă este transformarea adipoa­să a ficatului. Grăsimea aduce o cir­cumferinţă crescută a taliei.

„Este motivul pentru care uneori mai bine decât să cântăreşti un paci­ent faci un raport între circumferinţa taliei şi înălţime, ca marker indirect. Un ţesut adipos subcutanat este mai puţin nociv decât un ţesut adipos pe­ri­visceral. Dar întotdeauna acumu­la­rea subcutanată precede acumularea viscerală. Şi dacă ai grăsime în jurul or­ganelor se impune alertă de grad zero şi schimbare profundă de atitu­dine legată de surplusul de greutate“.

Preocuparea pentru un stil de viaţă sănătos şi consecvenţa asigură o stabilitate a greutăţii, iar silueta de vară înseamnă în final un indice normal de masă corporală.

În momentul în care ţinutele standard încep să fie la limita este­ticului, este semn că greutatea evolu­ează şi acesta este un prim semnal că este nevoie de o schimbare de stil de viaţă.

„Un lucru mai înţelept decât să te duci în magazin şi să cumperi haine cu o mărime în plus, care îţi ajustează noua formulă. Şi cred că e momentul în care, dacă eşti cinstit cu tine iei măsuri“.

Vulnerabilitatea în faţa îngrăşării rămâne întotdeauna aceeaşi şi odată cu trecerea timpului creşte. De aceea este importantă consecvenţa unui stil de viaţă sănătos, ce implică alimentaţie sănătoasă, mişcare, iar persoanele care au surplus de kilograme nu ar trebui să trăiască în iluzia dietelor minune.

„Dietele vin cu efect de yoyo, în momentul în care ai o deprivare calorică extrem de intensă faţă de metabolismul tău bazal, plus consumul activ pe care îl ai. Corpul, pe de o parte intră în alertă din perspectiva hormonală, pe de altă parte există pierdere nu doar de ţesut adipos, dar se pierde foarte mult ţesut muscular şi se produce o reaşezare a metabolismului bazal“

Schimbarea de fond vine acolo unde pacientul doreşte schimbarea sau simte fizic că ajuns într-un punct unde obligatoriu trebui să facă ceva. În spatele fiecărui om cu surplus ponderal este o poveste de stres, de vulnerabilitate, de încărcare iar aceste persoane nu trebuie să fie judecate, a mai subliniat ea.

„Sunt foarte multe perioade în viaţa fiecăruia dintre noi când stresul, obligaţiile, oboseala, ritmul alert de muncă, perioadele grele, suprasolicitările pur şi simplu nu-ţi dau voie să te focusezi asupra ta şi este important inclusiv acest lucru să-l recunoaştem. Identific triggerii acelor kilograme, ştiu pe viitor să-i recunosc şi când iarăşi reapar încerc să-i gestionez. Cred că conştientizarea este primul pas spre normalizare“.

Medicul a mai precizat că întotdeauna foloseşte complicaţiile existente la pacient în momentul iniţial al evaluării ca şi punct de plecare în a explica de ce trebuie să facă o schimbare.

„Se pleacă de la premiza greşită că trebuie să ai nu ştiu câte complicaţii ca să poţi iniţia medicaţie. Se iniţiază fie la un indicie de masă corporală 27, cu complicaţii, fie la un indice de masă corporală 30, fără complicaţii. Eu nu cred în obezitate sănătoasă. Deci nu trebuie să fii cu un surplus ponderal fantastic pentru a beneficia de medicaţie, dar trebuie să ai un bilanţ corect. Trebuie să fii conştient că medicaţia, este o procedură de lungă durată, nu slăbitul oportunist care se practică la ora actuală“.

O campanie editorială Ziarul Financiar realizată cu susţinerea
Novo Nordisk Romania