• Leu / EUR5.2429
  • Leu / GBP6.1598
  • Leu / USD4.5832
ZF deschiderea de astazi

ZF Deschiderea de astăzi la Bursă. O nouă zi, un nou record la Bursă. Marcel Murgoci, Estinvest: Evoluţia este susţinută până acum. Investitorii consideră că măsurile fiscale sunt bine primite în afara ţării

18.07.2025, 00:05 Autor: Eduard Ivanovici

Bursa de la Bucureşti a continuat să urce săptămâna aceasta, susţinută inclusiv de creşterea volumelor de tranzacţionare pe companiile listate. De altfel, indicele principal BET a înregistrat aprecieri în 12 din ultimele 15 şedinţe, în contextul în care investitorii apreciază faptul că noile ajustări fiscale au stârnit reacţii pozitive pe pieţele inter­naţionale, spune Marcel Murgoci, director de tranzacţionare la Estinvest, invitat la emisiunea ZF Deschiderea de Astăzi.

„Este o creştere susţinută până în acest moment (...) Nu se tranzacţionează însă pe date privind situaţiile financiare, ele sunt undeva spre sfârşitul lunii acestea. Deci poate este o continuare a ceea ce s-a întâmplat săptămâna trecută. Indicele BET a căpătat viteză săptămână aceasta, inclusiv volumele au cunoscut o uşoară evoluţie în sus”, explică el.

Dinamica BET a fost susţinută în aceste zile atât de principalele companii ca pondere în structura indicelui, precum Banca Transilvania (TLV) şi Romgaz (SNG), cât şi de companii mai mici precum TeraPlast Bistriţa (TRP) şi Transport Trade Services (TTS), ale căror acţiuni s-au apreciat cu aproape 20% în câteva sesiuni, conform datelor bvb.ro.

„Cred că aici intervine în primul rând percepţia pe care o au investitorii cu privire la faptul că măsurile fiscale luate până în acest moment sunt văzute pozitiv de către extern. Agenţiile de rating au avut luări de poziţii favorabile. Temerea cea mare este să nu existe o retrogradare la «junk» în cazul României”, adaugă reprezentatul companiei de brokeraj.

 

 

O campanie editorială Ziarul Financiar realizată cu susţinerea
Banca Transilvania Evergent