♦ „Am putea să vedem o inflaţie mai mică şi automat o dobândă de referinţă mai mică, deci evident că reintră în joc şi real estate-ul“, spune reprezentantul societăţii de intermediere.
Dincolo de energie ÅŸi domeniul financiar, cele mai reprezenÂtative sectoare din structura indicelui de referinţă BET, investitorii ÅŸi-ar putea îndrepta atenÅ£ia anul acesta către industrii mai puÅ£in vizibile până acum, precum zona de apărare, segÂmente ciclice aflate în redresare ÅŸi companii care ar putea resimÅ£i pozitiv schimbările din zona fiscală, consideră Alexandru Dobre, director general adjunct la TradeVille.
„M-aÅŸ uita la companiile de apărare de la noi, care se tranÂzacÅ£ionează la niÅŸte multipli destul de scăzuÅ£i. Avem niÅŸte companii care nu au o lichiditate foarte bună, dar nici nu au avut o evoluÅ£ie spectaculoasă în ultimii ani ÅŸi ar putea să prindă ÅŸi ele acest trend. M-aÅŸ uita ÅŸi la comÂpaniile care ar putea beneficia de eliminarea imÂpozitului pe cifra de afaceri“, spune el.
Reprezentantul casei de brokeraj, care a intermediat tranzacţii de 12 mld. lei anul trecut, a fost invitat la ediţia din 9 ianuarie a ZF Deschiderea de Astăzi.
Emisiunea este transmisă de luni până vineri, de la 09:30, pe zf.ro şi paginile de YouTube şi Facebook ale Ziarului Financiar. Podcastul poate fi ascultat şi pe platforma Spotify.
„Impozitul urmează să fie scăzut de anul acesta şi eliminat de anul viitor. Sunt câteva companii cu o cifră de afaceri mare care în plăteau. Odată ce dispare impozitul, vor avea rezultate financiare mai bune şi ar putea să ofere dividende. Sau ar putea creşte preţul acţiunii pe măsură ce raportează mai bine“, continuă Alexandru Dobre.
Guvernul a adoptat la finalul lui decembrie 2025 ordonanţa „trenuleţ“, care prevede reducerea impozitului minim pe cifra de afaceri de la 1% la 0,5% în 2026 şi eliminarea completă din 2027. Ministrul finanţelor, Alexandru Nazare, a argumentat că măsura susţine investiţiile şi creşterea economică, însă mediul de afaceri consideră că decizia vine tardiv.
„M-aş uita şi la sectorul agricol, care a dat semne de revenire anul trecut. Dacă lucrurile arată bine şi anul acesta din punct de vedere al inflaţiei şi, conform BNR, am putea să vedem o inflaţie mai mică şi automat o dobândă de referinţă mai mică, deci evident că reintră în joc şi real estate-ul; avem şi din sectorul companii listate care ar putea fi de interes.“
Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.zf.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.
ABONEAZÄ‚-TE