• Leu / EUR5.2364
  • Leu / GBP6.0575
  • Leu / USD4.4493
ZF deschiderea de astazi

ZF Deschiderea de astăzi la Bursă. Ce s-a întâmplat cu Bursa de Valori în ziua în care a căzut guvernul? Gabriel Aldea, Investimental: A căzut mitul că instabilitatea politică generează automat scăderi mari la BVB. Nu am sesizat panică în rândul investitorilor, semn de maturizare a pieţei

07.05.2026, 00:06 Autor: Eduard Ivanovici

 „Chiar dacă există dezamăgire din partea anumitor investitori, efectul este exact contrariu: piaţa a scăzut şi poate va mai scădea, mai alimentez cu nişte bani portofoliul şi poate voi cumpăra“.

Bursa de la Bucureşti a urcat cu 1,3% în ziua în care guvernul Bolojan a căzut cu un scor record, răsturnând aşteptările majorităţii participanţilor la piaţă. Explicaţia ţine de o transformare profundă în comportamentul investitorilor români: efectul instabilităţii politice asupra cotaţiilor s-a diminuat constant în ultimii ani, iar reacţia celor prezenţi în piaţă reflectă un grad de dezvoltare pe care bursa locală nu îl mai atinsese până acum, spune Gabriel Aldea, director general adjunct al Investimental, invitat la emisiunea ZF Deschiderea de Astăzi.

„A fost o zi în care a căzut un mit de mult timp prezent pe piaţa noastră, acela că insta­bilitatea politică generează în mod instantaneu o scădere foarte mare a bursei. În ultimii

15 ani, impactul crizelor politice asupra bursei a fost din ce în ce mai mic (...) În acelaşi timp aş spune că este vorba despre o maturizare a pieţei, unde se adaugă faptul că nu se vede un impact imediat asupra rezulta­telor“, consideră reprezentantul casei de brokeraj.

Într-o perioadă marcată de incertitudine politică şi o dina­mică economică fragilă, compa­niile defensive, cu profiluri stabile şi predictibile, sunt cele care rezistă cel mai bine, spune Aldea.

Or, tocmai aceasta este structura indicelui BET, dominat de bănci şi companii din energie şi utilităţi, cu poziţii de piaţă solide şi, în unele cazuri, monopoluri naturale, care generează rezultate relativ constante indiferent de climatul politic.

„Există o pondere tot mai mare a investitorilor de retail care investesc pe termen lung şi profită de aceste momente de volatilitate. Apoi, fondurile de pensii au o abordare de tip «buy and hold» şi, în perioade de corecţie, pot intra în piaţă şi pot face achiziţii“, continuă Gabriel Aldea.

În ziua votului moţiunii de cenzură, bursa a coborât iniţial, pentru ca după anunţarea rezultatului să vireze rapid pe plus, încheind şedinţa în creştere. Alţi brokeri consultaţi de ZF spun că volumul tranzacţiilor s-a dublat faţă de ritmul dinaintea votului, semn că mişcarea nu a fost întâmplătoare, o parte dintre investitori profitând de scăderea din prima parte a zilei pentru a intra la cumpărare.

„Nu am sesizat nuanţe de panică în rândul investitorilor, ceea ce reprezintă iarăşi o dovadă de maturitate şi arată nivelul de dezvoltare al pieţei faţă de ce era acum câţiva ani. Chiar dacă există dezamăgire din partea anumitor investitori, efectul este exact contrariu: piaţa a scăzut şi poate va mai scădea, mai alimentez cu nişte bani portofoliul şi poate voi cumpăra.“

O campanie editorială Ziarul Financiar realizată cu susţinerea
BVB Banca Transilvania Evergent