♦ Dyver AI, start-up-ul românesc care automatizează pregătirea şi listarea cataloagelor de produse pentru comerţul online, a lansat săptămâna aceasta Dyver AI Assistant - primul său produs self-service: un agent AI cu care comerciantul stă de vorbă în limbaj natural şi care îi transformă lista de la furnizor într-un catalog gata de publicat pe site-ul propriu, pe eMAG, Amazon sau Allegro
Dyver AI, start-up-ul românesc care automatizează pregătirea şi listarea cataloagelor de produse pentru comerţul online, a lansat săptămâna aceasta Dyver AI Assistant, primul său produs self-service - un agent AI cu care comerciantul conversează în limbaj natural, „fără să fii tehnic“, şi care îi transformă lista de produse primită de la furnizor într-un catalog gata de publicat pe site-ul propriu sau pe marketplace-uri precum eMAG, Amazon ori Allegro, a explicat Octavian Dumitrescu, fondatorul şi CEO-ul companiei, în emisiunea ZF IT Generation. Miza lansării este intrarea pe un segment nou: magazinele online mici, o piaţă de circa 12 milioane de magazine la nivel mondial - de 12 ori mai numeroasă decât zonele enterprise şi mid-market de unde a pornit compania, potrivit estimărilor invitatului.
Platforma Dyver lucrează cu volume industriale - „automatizăm liste foarte mari de produse, mii, zeci de mii, sute de mii de produse care trebuie urcate online şi prezentate către clientul final“ -, iar rezultatul, pentru magazin, este „o vitrină cu produsele mai bine prezentate, ceea ce, inevitabil, aduce şi un plus pe zona de vânzări“, a spus Dumitrescu.
Punctul de pornire este o durere veche a comerţului online: „De obicei, comercianţii lucrează cu liste de produse de la furnizori. Le primesc în 100 de tipuri de formate. Fiecare furnizor vorbeşte pe limba lui“ - de regulă un Excel nepregătit pentru publicarea în online. Noul asistent preia exact acest haos: „Îi dai acea listă. El este un asistent care ştie foarte bine cum funcţionează Dyver (...) şi te ajută cu lista aceea să o converteşti într-o listă de produse care pot fi publicate în online“, a explicat fondatorul. Dialogul este ghidat de la un capăt la altul: „Tu doar îi spui: «Ok, eu vreau să listez la mine pe site». O să te întrebe ce fel de site, care e structura şi aşa mai departe şi o să-ţi spună ce trebuie să faci.“ La fel pentru marketplace-uri: „vreau să listez pe eMAG, vreau să listez pe Amazon, vreau să listez pe Allegro şi el îţi spune exact şi te ghidează prin tot procesul“.
Ideea produsului e veche, spune Dumitrescu, dar abia acum a devenit fezabilă: „Ideea aceasta noi am avut-o de la începuturi şi a devenit mai posibilă în ultimul an. (...) Pentru aceasta am ridicat şi investiţia din State.“
Compania, pornită pe segmentele enterprise şi mid-market, a văzut în cifre argumentul coborârii spre comercianţii mici: bazele de date globale ale industriei numără în jur de un milion de magazine online pe zonele enterprise şi mid-market şi aproximativ 12 milioane pe segmentul SMB - al afacerilor mici şi mijlocii -, potrivit estimărilor lui Dumitrescu. „Au volume mult mai mici, e adevărat, dar este o piaţă uriaşă şi problema e aceeaşi la toate nivelurile“, a punctat el. Giganţii ca Amazon sau eMAG îşi rezolvă intern problema datelor de produs, cu sute de programatori, „dar de la mid-market înspre SMB nu are cine să rezolve problema aceasta şi atunci o platformă cum suntem noi este super valoroasă“.
Pentru modelul de business, self-service-ul schimbă ecuaţia: până acum, un client care voia să listeze doar 100 de produse nu justifica efortul echipei de vânzări. „Acum, cu self-service o să putem să facem aceasta, pentru că procesul de vânzare la self-service nu ne implică deloc“. Clientul îşi face singur cont şi lucrează direct cu agentul: „Intri, îţi faci cont, vorbeşti cu agentul nostru, îl întrebi, ştie absolut tot ce poate să facă Dyver“ - inclusiv la trei noaptea, pe orice fus orar, asistentul fiind disponibil non-stop. Anul 2026 a adus oricum o accelerare: „Nici nu se compară. Am crescut foarte mult comparativ cu 2025. Am schimbat profilul de client“ - pe segmentele mari, compania a urcat către clienţi din ce în ce mai mari.
Înainte de lansare, produsul a fost testat printr-o metodă din noua generaţie: „Am dezvoltat un agent care simulează un utilizator real. Practic agentul acesta discută cu agentul nostru“ - iar din aceste conversaţii maşină-cu-maşină asistentul a fost antrenat să se descurce în „cele mai ciudate cazuri“. Nevoia de flexibilitate vine din natura domeniului: „În zona aceasta de producţie de content pentru produse automatizat, nu există standard“ - fiecare client vine cu alte formate de la furnizori, altă platformă de site, alte marketplace-uri. Lansarea propriu-zisă s-a făcut „fără surle şi trâmbiţe“; promovarea, inclusiv plătită, începe în săptămânile următoare, iar compania va accelera în pieţele care răspund cel mai bine - serviciul e disponibil global.
Pregătind o analiză internă a concurenţei, echipa a ajuns la o concluzie pe care fondatorul o formulează cu prudenţă: „Suntem singura platformă care oferă acest serviciu de self-service.“ Competiţia directă „este destul de puţină încă, spre fericirea noastră, dar e o chestiune de timp“, în timp ce competiţia indirectă „apare efectiv săptămânal“. „Sunt curios cât o să fim singuri, pentru că (...) e foarte uşor de creat ceva, e mai complicat de a construi cum trebuie“, a spus Dumitrescu. Protecţia reală - răspunsul la întrebarea pe care o pun investitorii - nu stă în tehnologie: „La noi ceea ce ne diferenţiază nu e codul, ci este know-how-ul pe care îl avem integrat în aplicaţie“ - cunoaşterea industriei acumulată de echipă, din care face parte şi Michael Vax, chief product officer, autor al unei cărţi despre AI în e-commerce.
Un exemplu al acestui know-how: pentru personalizări avansate, platforma ar fi trebuit să-l lase pe utilizator să scrie cod - imposibil pentru un comerciant fără pregătire tehnică. Soluţia: agentul AI îi scrie el însuşi utilizatorului codul necesar - „o să îţi scrie ţie, ca utilizator, cod, ca să îţi rezolve problema aceea exact în felul în care ai tu nevoie de ea“. De aici şi formula cu care fondatorul rezumă schimbarea: „La Dyver poţi să plăteşti 20 de euro şi să ai echipa ta de programatori care îţi face nişte mici modificări exact cum ai tu nevoie. Ok, limitat la zona aceasta de conţinut pe care ne focusăm noi, dar aşa funcţionează.“
SUA în prim-plan şi pasul următor: „digital concierge“
Vânzările pe segmentele mari rămân concentrate pe Statele Unite, de unde compania a atras anul trecut investiţia: „Investitorii noştri ne-au recomandat să mergem foarte mult către piaţa aceea, pentru că ne ajută şi la următoarea rundă de investiţie să avem clienţi locali“ - „întrebarea numărul unu este «Ok, şi aveţi clienţi aici în piaţă?»“. Acolo, spune invitatul, piaţa trece printr-un punct de cotitură: companii de e-commerce cu cataloage de produse vechi şi de 25 de ani au realizat că trebuie să îşi pregătească datele pentru căutarea prin motoare AI - trecerea de la SEO la GEO, optimizarea pentru motoarele AI. „Ca să fii încă în piaţă, e obligatoriu să ai pregătite datele corect pentru zona aceasta de căutare cu AI, care creşte de la zi la zi“, a spus el; compania vizează câteva mii de potenţiali clienţi mid-market „care au problema aceasta foarte arzătoare astăzi“. În Europa, unde Dyver are parteneriate, dar nu un focus comercial, reglementările AI nu au ridicat obstacole: „Lucrăm cu date publice. Datele de produs nu sunt nişte date foarte sensibile.“
Pasul următor al produsului, cu baza de date de produse deja construită: „probabil că ar fi o zonă de un fel de digital concierge“ - un asistent de cumpărături care să ghideze clientul final în achiziţiile complexe, prima incursiune a companiei dinspre „spatele“ tehnic al retailerilor către zona care le creşte direct vânzările.
Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.zf.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.
ABONEAZĂ-TE