„Creştere economică de 5% nu este ceva pe care România nu poate să-l atingă, l-a atins înainte şi poate să-l atingă din nou însă ca să ai ceva constant, care să aducă creştere economică, ai nevoie de politici economice care nu le avem”, a declarat Florian Câţu, analist economic, la emisiunea ZF Live de ieri.
Analistul economic a subliat că PIB-ul are potenţialul de a creşte cu 5% pe an însă economia are nevoie să fie eliberată din „chingile” celor 35 de taxe şi a cheltuielilor bugetare ineficiente printr-un mix de politici economice sustenabile.
„Ultimii 5 ani de politici economice – consolidare fiscală prin creştere de taxe – nu o să crească PIB-ul potenţial. Când noi încercăm să stimulăm consumul printr-o măsură foarte complicată, acea rată la jumătate, dar în acelaşi timp susţinem o creştere a accizei la carburanţi, care loveşte consumul în economie şi adaugă la inflaţie un 0,5%, arată că nu sunt politici economice consecvente”, a spus Câţu.
El a mai menţionat că atât FMI cât şi Comisia Europeană susţin că singurul mod de a împinge potenţialul economiei în sus este reducerea taxelor.
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels