• Leu / EUR5.2353
  • Leu / GBP6.0646
  • Leu / USD4.5194
ZF Live

ZF Live. Adrian Boghiu, CEO, EOS KSI: Piaţa de management şi de recuperare a datoriilor este stabilă, dar într-un echilibru foarte fragil. Nu vedem o criză, însă există puncte de presiune pe zona creditelor de consum. „Vedem tot mai multe solicitări de reducere a ratelor şi de amânare a plăţilor.”

Autor: Ramona Cornea

12.05.2026, 13:00 106

Piaţa de management şi recuperare a datoriilor rămâne stabilă în România, însă echilibrul este „foarte fragil”, iar presiunile se văd tot mai clar în zona creditelor de consum, spune Adrian Boghiu, CEO al EOS KSI România.

„Piaţa este stabilă, dar într-un echilibru foarte fragil. Nu vedem o criză, însă există puncte de presiune, în special la consumatorii cu venituri mici, din zone afectate şi la IMM-urile mici. Vedem aceste presiuni din discuţiile de zi cu zi”, a spus el în cadrul emisiunii de business ZF Live.

Consumatorii cu venituri mici şi IMM-urile sunt cele mai expuse în actualul context economic, iar numărul solicitărilor pentru reducerea ratelor sau amânarea plăţilor este în creştere, detaliază Adrian Boghiu.

„Există puncte de presiune pe zona creditelor de consum. Vedem tot mai multe solicitări de reducere a ratelor şi de amânare a plăţilor. (…) Noi înţelegem situaţia şi putem reduce temporar rata. De asemenea, vedem cereri de amânare la plată în perioade precum plata taxelor, Paştele sau începutul şcolii.”

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

ZF Live
Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Principalele valute BNR - vineri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2353
Diferență: -0,0706
Ieri: 5.2390
Azi: 4.5194
Diferență: -0,502
Ieri: 4.5422
Azi: 6.0646
Diferență: -0,112
Ieri: 6.0714