Piaţa materialelor de construcţii se află într-un context foarte complicat după ce sectorul rezidenţial a înregistrat o scădere de aproape 22% în primele şase luni ale anului, şi nu ne aşteptăm la cifre semnificativ mai mari pe această zonă în perioada următoare, este de părere Ionuţ Bindea, CEO al Roca Industry.
El a subliniat că, în acelaşi timp, indicii producţiei industriale sunt în scădere deja de circa şase ani, aproape constant.
În pofida situatiei dificile de pe piaţă, ROCA Industry, holding specializat în producţia de materiale de construcţii, a avut o evolutie bună în primul semestru, raportând o creştere de aproape 10% afacerilor şi de 75% a EBITDA.
„Suntem într-un context foarte complicat în zona de construcţii, în industrie şi în materiale de construcţii. Dar nouă ne-a mers foarte bine în acest semestru. Creşterea EBITDA a fost efectul unui cumul de factori, dar e vorba de multe lucruri mici făcute bine. Vorbim de o strategie articulată, de creşterea marjei. Am lucrat mult în zona de vânzări, pentru creşterea canalelor de vânzare, scăderea ponderii zonei de DIY şi creşterea exporturilor“, a declarat Ionuţ Bindea în cadrul emisiunii ZF Live.