ZF Live

ZF Live. Ovidiu Văleanu, managing partner al bnt Gilescu, Văleanu & Partenerii: Antreprenorii locali se uită la cum să facă să fie mai puternici şi fac un exit parţial, iar aceste tranzacţii au mers. Investiţiile noi, de la investitori din afară, sunt însă în expectativă până după alegeri

Autor: Alexandra Matei

23.04.2025, 15:00 948

♦ Investitorii străini, atunci când aleg să intre într-o nouă piaţă, se uită în primul rând la mărimea pieţei respective ♦ Predictabilitatea şi stabilitatea sunt condiţii esenţiale pentru a demara o investiţie, la fel cum este şi potenţialul domeniului în care se realizează investiţia şi al pieţei în general.

Piaţa de avocatură de business este astăzi într-un moment delicat – tranzacţiile în care sunt implicaţi antreprenorii locali, care vor să crească şi aleg să facă exit-uri, merg bine, însă investiţiile noi, venite de la investitorii străini, sunt puse pe pauză. Cei mai mulţi dintre ei aşteaptă să treacă alegerile şi speră la mai multă predictabilitate şi stabilitate.

„Din noiembrie 2024, anumite tranzacţii, cele internaţionale, au fost suspendate, iar interesul pentru a se face paşi serioşi în continuare a scăzut. După alegeri sperăm ca lucrurile să se relaxeze şi să repornească şi tranzacţiile internaţionale. În schimb, antreprenorii locali care şi-au dus companiile până într-un anumit punct se uită la cum să facă să fie mai puternici, mai rezistenţi pe piaţă şi atunci fac un exit parţial. Aceste tranzacţii au mers în continuare. Dar când vorbim de investiţii noi, de la investitori din afară, aici lucrurile sunt în expectativă“, a spus Ovidiu Văleanu (MBA), managing partner, bnt Gilescu, Văleanu & Partenerii, în timpul emisiunii ZF Live.

El mai spune că există într-adevăr o temere şi o stare de incertitudine din partea investitorilor străini atunci când vine vorba de a face paşi către România în această perioadă. Mai mult, inclusiv faptul că nu avem un preşedinte ales de popor adânceşte această stare de incertitudine.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

ZF Live
Citește continuarea pe
zfcorporate.ro