Ziarul de Duminică

Weekend în Bucureştiul folcloric

Weekend în Bucureştiul folcloric
17.06.2010, 15:12 54

Vineri, 18 iunie, începe în Parcul Cişmigiu ediţia a IV-a aFestivalului Internaţional de Folclor "Muzici şi Tradiţii înCişmigiu". Iată, în continuare, programul evenimentului.

Vineri, 18 iunie 2010

15.00-15.45 Parada formaţiilor pe traseul: Piaţa Revoluţiei(Parcare Hotel "Hilton"),
Calea Victoriei, Cercul Militar, B-dul Elisabeta, GrădinaCişmigiu.

Participă fanfarele: "Millenium"- Baia Mare, "Iacobenii"-Botoşani şi "Chetriş"- Iaşi, "Căluşarii" din Olt, Ans. "Păuniţa"-Bistriţa, Ans. "Junii Sibiului"- Sibiu, Ans. "Augustin Bena"- Alba,Comunitatea aromână, Grupul "Codrenii"- Satu Mare, Minoritateatătară turco-musulmană, precum şi ansambluri internaţionale din:Georgia, Grecia, Mexic, Serbia, Turcia şi Ucraina.

Târg de meşteşugari: 10.00 - 22.00
Plimbări cu trăsuri cu cai şi ponei: 17.00 - 22.00
Spaţiu gastronomic : 10.00 - 22.00

Foişor
15.45 - 15.50 Fanfara "Millenium - Band" din Baia Mare,Maramureş
15.50 - 15.55 Fanfara "Iacobeni" din Vorona, Botoşani
15.55 - 16.00 Fanfara din Chetriş, Iaşi

Scenă
• 16.00 - 16.05 Fanfara "Millenium - Band" din Baia Mare,Maramureş
• 16.05 - 16.10 Fanfara "Iacobeni" din Vorona, Botoşani
• 16.10 - 16.15 Fanfara din Chetriş, Iaşi
• 16.15 - 16.30 "Căluşarii" din Olt
• 16.30 - 17.00 Ans. "Păuniţa" din Sângeorz Băi, jud.Bistriţa-Năsăud
cu Alexandru Pugna şi Marioara Man Gheorghe
• 17.00 - 17.30 Grupul "Codrenii" din Satu Mare
cu Lavinia Goste şi Marius Zorilă
• 17.30 - 18.00 Ionuţ Fulea şi Grupul instrumental "Codru deRomânia"
• 18.00 - 18.10 Ans. "Akhaltsikhe" din Georgia
• 18.10 - 18.20 Ans. "The Historic Souli" din Grecia
• 18.20 - 18.30 Ans. "Estampas de Mexico" din Mexic
• 18.30 - 18.40 Ans. "Academic Society for Music Cherishing -Gusle" din Serbia
• 18.40 - 18.50 Ans. "Halay" din Turcia
• 18.50 - 18.55 Ans. "Podilskiy Kolos" din Ucraina
• 18.55 - 19.00 Fanfara "Millenium - Band" din Baia Mare,Maramureş
• 19.00 - 19.15 DESCHIDEREA OFICIALĂ
• 19.15 - 19.45 Ansamblul "Junii Sibiului" din Sibiu
• 19.45 - 20.00 Ans. Grupul "Yîldîzlar" din Constanţa - minoritateatătară
turco-musulmană
• 20.00 - 20.30 Ans. "Augustin Bena" din Alba Iulia
• 20.30 - 21.00 Floarea Calotă şi Taraful său
• 21.00 - 22.00 Orchestra "Lăutarii" din Chişinău condusă
de maestrul Nicolae Botgros (cu Maria Ciobanu şi Mioara Velicu)

Sâmbătă, 19 iunie 2010

Târg de meşteşugari: 10.00 - 22.00
Plimbări cu trăsuri cu cai şi ponei 10.00 - 22.00
Spaţiu gastronomic: 10.00 - 22.00

Foişor
• 10.30 - 11.15 Teatru pentru copii "Ţăndărică" - "Capra cu treiiezi"
• 11.15 - 12.00 Ans. "Doina Moţilor" şi Grupul de tulnicărese
"Moaţele" din Câmpeni, jud Alba
• 12.00 - 12.30 Ans. "Korona" din Braşov - minoritateagermană
• 12.30 - 13.00 Grupul vocal bărbătesc "Brâuleţul" din Celaru, jud.Dolj
• 13.00 - 13.30 Ans. "Di nuovo insieme" din Iaşi - minoritateaitaliană
• 13.30 - 14.00 Ans. "Pilisterlu" din Bucureşti - comunitateaaromână
• 14.00 - 14.30 Ansamblul "Doina Carpaţilor" din Iaşi
• 14.30 - 15.00 Grupul "Iza" din Maramureş
• 15.00 - 15.30 Ans. "Timişul" din Timişoara cu NicoletaVoica
• 15.30 - 16.00 Ans. "Szazlabu" din Sfântu Gheorghe - minoritateamaghiară
Scenă
• 16.00 - 16.15 Ans. "Di nuovo insieme" din Iaşi - minoritateaitaliană
• 16.15 - 16.30 Ans. "Korona" din Braşov - minoritateagermană
• 16.30 - 16.45 Ans. "Szazlabu" din Sfântu Gheorghe - minoritateamaghiară
• 16.45 - 17.00 Ans. "Pilisterlu" din Bucureşti - Aromânii
• 17.00 - 17.30 Ansamblul "Doina Carpaţilor" din Iaşi
• 17.30 - 18.15 Ans. "Timişul" din Timişoara cu Nicoleta Voica şiLia Lungu
• 18.15 - 18.30 Grupul vocal bărbătesc "Brâuleţul" din Celaru, jud.Dolj
• 18.30 - 19.00 Ans. "The Historic Souli" din Grecia
• 19.00 - 19.30 Ans. "Akhaltsikhe" din Georgia
• 19.30 - 20.00 Ans. "Estampas de Mexico" din Mexic
• 20.00 - 20.30 Grupul "Iza" din Maramureş
• 20.30 - 21.00 Ansamblul "Maria Tănase" din Craiova cu ConstantinEnceanu
• 21.00 - 21.30 Taraful lui Andrei Mihalache
• 21.30 - 22.00 Maria Buză şi Taraful George Pătraşcu

Duminică, 20 iunie 2010

Târg de meşteşugari: 10.00 - 22.00
Plimbări cu trăsuri cu cai şi ponei: 10.00 - 22.00
Spaţiu gastronomic: 10.00 - 22.00

Foişor
• 10.30 - 11.15 Teatru pentru copii "Ion Creangă"
"În grădină vă poftim, că-i vremea să povestim"
• 11.15 - 11.45 Ansamblul "Tecucelul" din Galaţi
• 11.45 - 12.30 Ansamblul "Ţara Vrancei" din Focşani
• 12.30 - 13.00 Ansamblul. "Baladele Deltei" din Tulcea
• 13.00 - 13.30 Ansamblul "Burnasul" din Alexandria
• 13.30 - 14.00 Ansamblul "Transilvania" din Baia Mare
• 14.00 - 14.30 Ansamblul "Doina Gorjului" din Târgu Jiu cu DumitruZamfira
• 14.30 - 15.00 Ion Ghiţulescu şi Taraful de rromi
• 15.00 - 16.00 Ansamblul "Ciprian Porumbescu" din Suceava

Scenă
• 16.00 - 16.30 Ansamblul "Doina Gorjului" din Târgu Jiu
cu Ion Ghiţulescu şi Dumitru Zamfira
• 16.30 - 17.00 Ansamblul "Burnasul" din Alexandria
• 17.00 - 17.30 Ansamblul "Ţara Vrancei" din Focşani cu MariaMurgoci
• 17.30 - 18.00 Ansamblul "Baladele Deltei" din Tulcea
• 18.00 - 19.00 Ansamblul "Ciprian Porumbescu" din Suceava
cu Laura Lavric şi Margareta Clipa
• 19.00 - 19.30 Ans. "Academic Society for Music Cherishing -Gusle" din Serbia
• 19.30 - 20.00 Ans. "Halay" din Turcia
• 20.00 - 20.30 Ans. "Podilskiy Kolos" din Ucraina
• 20.30 - 21.15 Ansamblul "Transilvania" din Baia Mare cu CristianPomohaci
• 21.15 - 22.00 Ovidiu Lipan Ţăndărică, Grupul Balcano şi SteluEnache

AFACERI DE LA ZERO