Afaceri de la zero

Derby-ul dincolo de nerv, nervi si razbunare

14.03.2000, 00:00 Autor: Alexandru Dida

In doua dintre articolele aparute anterior, afirmam ca victoria Rapidului la Pitesti, contra lui FC Arges, intr-unul din derbiurile etapei a 22-a poate fi sansa de care Steaua are nevoie in tentativa de a prinde un loc calificant in Cupa UEFA. Atrageam atunci atentia asupra "necazurilor" pe care stelistii le-ar putea avea din partea celor cinci "razbunatori" trecuti in Parcul cu Platani. Sedus de jocul excelent prestat in repriza a doua in Giulesti, antrenorul Piturca si-a imaginat probabil ca Nationalul, o echipa mai lenta decat Rapidul, va fi o prada usoara pentru cavaleria stelista. S-a inselat insa amarnic in clipa in care nu a luat in calcul dorinta de revansa a fostilor componenti ai Stelei, Matei, Iordache, Sabin Ilie si mai ales Marius Lacatus, mizand probabil pe tracul acestora la reintalnirea cu fostii suporteri, pe a caror ostilitate evidenta fata de "transfugi" a contat enorm. Ca lucrurile nu au stat nici pe departe asa o arata nu doar scorul partidei 2-3 (1-1), ci faptul ca adulatul de ieri al galeriei, simbolul ros-albastru Marius Lacatus si renegatul Sabin (a profitat de greseala de copil de mingi a portarului Lung, inscriind in poarta goala in minutul 59) au fost cei care s-au aflat la originea dureroasei infrangeri steliste, ultimul fiind cel care a rasucit pumnalul in trupul plapandei defensive militare. De neinteles apare insa lipsa de reactie la stratagema adoptata de antrenorul bancarilor Mihai Stoichit1a, un fin cunoscator al metehnelor adversarilor, care a dejucat foarte inteligent jocul in linie al militarilor sfatuindu-si elevii sa uzeze de baloane aruncate peste apararea adversa intr-o zona in care urma sa vina jucatorul din spate. Schema aceasta, repetata de nenumarate ori, spre disperarea lui Piturca si a elevilor sai care reclamau ofsaidul cu obstinatie, a dat rezultate excelente, de o asemenea maniera marcand Lita golul doi cu care bancarii au luat conducerea. Daca Steaua a fost la carma jocului pana in finalul primei reprize, Rosu deschizand scorul printr-un sut fenomenal in minutul 9, ea a cazut in clipa in care, impotriva cursului partidei, Lita a egalat (min. 45) din centrarea ideala a lui Lacatus. Practic golul lui Danciulescu (min. 63) nu a facut decat sa prelungeasca starea de agonie a unei echipe incapabile sa se trezeasca din pumni, in fata unor echipe situate in "zona plangerii".