Constănţeana Ioana Stănciulescu a obţinut o medalie de aur la Campionatele Europene de gimnastică

Constănţeana Ioana Stănciulescu a obţinut o medalie...

Autor: Răzvan Stîngă

05.08.2018, 17:04 149

România a obţinut o primă medalie la Campionatele Europene de gimnastică de la Glasgow, prin junioara Ioana Stănciulescu. Sportiva în vârstă de 14 ani s-a impus la sol, valorificând singura ei şansă de medalii.

Gimnasta constănţeană a fost prezentă într-o singură finală, cea de la sol, unde se calificase cu a treia notă. Tot la sol, România a fost reprezentată de Antonia Duţă. După un concurs cu destule emoţii, Ioana Stănciulescu a câştigat medalia de aur, cu 13.433. Antonia Duţă a încheiat pe locul 4, cu 12.900. Pe podium au mai urcat Giorgia Villa (Italia / 13.333) şi Amelie Morgan (Marea Britanie / 12.900).

În concursul junioarelor, România a mai avut două prezenţe în finale, prin Silviana Sfiringu: locul 5 la sărituri (medie de 13.849) şi locul 6 la bârnă (12.700).