Simona Halep a urcat pe locul 8 în clasamentul pentru Turneul Campioanelor

Simona Halep a urcat pe locul 8 în clasamentul pentru...

Autor: Denis Şchiopu

11.07.2016, 15:19 253

Datorită victoriei obţinute în faţa jucătoarei din Statele Unite ale Americii, Madison Keys, în optimile de finală, scor 6-7 (5-7), 6-4, 6-3, Simona Halep i-a luat faţa americancei în clasamentul Road to Singapore, pe locul 8.

În clasamentul general WTA, Halep rămâne pe locul 5, după ce a pierdut, marţi, scor 5-7, 6-7 (2-7), partida disputată împotriva jucătoarei Angelique Kerber din Germania, finalistă ulterior, şi a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la All England Club.

Astfel, dacă Simona Halep, care a primit 430 de puncte WTA şi 250 de mii de lire sterline pentru parcursul avut pe iarba londoneză, rămâne pe poziţia a 5-a, adversara sa din sferturi a urcat de pe locul 4 pe 2, după ce a ajuns în ultimul act al competiţiei şi a pierdut în faţa Serenei Williams, scor 5-7, 3-6.

Serena Williams rămâne pe primul loc în clasamentul mondial, cu 8.330 de puncte, după ce a obţinut cel de-al 22-lea titlu la turneele de Mare Şlem.

Patricia Ţig este singura jucătoare româncă din top 100 care a urcat în ierarhia WTA, o treaptă, de pe 100 pe 99. Irina Begu rămâne a doua româncă din top, dar pierde patru locuri, până pe 31, Monica Niculescu a coborât şi ea, de pe 47 pe 53, în timp ce Sorana Cîrstea a pierdut un loc, pe 86.