Monica Niculescu - Coco Vandeweghe, scor 6-4, 6-1, în turul trei al turneului WTA de la Miami

Monica Niculescu - Coco Vandeweghe, scor 6-4, 6-1, în...

Autor: Andrei Pal

27.03.2016, 22:58 199

Partida dintre cele două combatante a durat o oră şi 44 de minute. Niculescu a facut un prim set convingator, a condus cu 5-2, dar a mai slăbit ritmul pe final şi i-a permis americancei să reintre în set. Actul secund a fost marcat de accidentarea de la debut a lui Vandeweghe, careia i-a fost aplicat foarte strans un bandaj la nivelul piciorului drept, pauza medicala fiind de aproximativ de 10-15 minute.

Vandeweghe nu şi-a mai revenit, iar Niculescu a câştigat, scor 6-1. În turul următor, Monica Niculescu o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Johana Konta (Marea Britanie, 23 WTA) şi Elena Vesnina, ocupanta locului 96 în clasamentul WTA.