Naţionala de handbal masculin a României, în grupele preliminare pentru Campionatul European

Naţionala de handbal masculin a României, în grupele...

Autor: Iulian Coşuleţu

10.04.2016, 20:18 98

România a avut o evoluţie mai aproape de adevăr în partida retur, după ce în prima manşă a ratat startul şi a fost condusă cu 11-4. De acestă dată, trupa lui Aihan Omer şi Sandu Iabob au fost la conducerea jocului din primul minut. Jocul s-a "rupt" pe finalul primei reprize, pe un iureş al naţionalei. Dospinescu, Negru şi Csepreghi au marcat trei goluri "uşoare" consecutive pe contraatac la scorul de 13-10, iar diferenţa s-a dublat instantaneu. Mihalcea a închis tabela la 17-10 în prima repriză, astfel că în partea secundă tricolorii au putut juca şi pentru public.

La final, România a câştigat la o diferenţă concludentă, scor 32-21, conformă cu valoarea celor două selecţionate. Naţionala masculină revine astfel în lumea a doua în Europa, după ce a absentat în ultimii ani.

România: Popescu, Irimuş - portari; Ramba 4, Mihalcea 4, Ghionea 3, Sadoveac 3, Fenici 1, Rohozneanu, Novanc 1, Csepreghi 4, Dospinescu 2, Oprea 4, Georgescu 3, Savenco, Şandru 2, Negru 1. Antrenori: Aihan Omer şi Sandu Iacob

Israel: Yaakov, Meirovich - portari; Gera 2, Chen Pomeranz 4, Kofman, Levy 1, Kushmaro, Friedmann, Davda 1, Tutkenitz 5, Stelman 3, Kappon, Chudnovsky 3, Hershkowitz 1, Gal 1, Gil Pomeranz . Antrenori: Per Carlen şi Alexandru Buligan

Tragerea la sorţi este programată în 14 aprilie la Dubrovnik, România urmând să facă parte din ultima grupă valorică.