Prima medalie de aur pentru România la JO: Alin Moldoveanu, competiţia de tir

Prima medalie de aur pentru România la JO: Alin...

Autor: Luminita Turcu

30.07.2012, 14:48 1604

Sportivul Alin Moldoveanu a câştigat prima medalie de aur pentru România la Jocurile Olimpice, după ce s-a impus în proba de puşcă aer comprimat 10 m, din cadrul competiţiei de tir.

Moldoveanu, care în calificări a egalat recordul olimpic, cu 599 de puncte, a acumulat un punctaj final de 702.1 puncte, reuşind să câştige prima medalie de aur pentru România la această ediţie a JO, a doua la total, după argintul obţinut de Alina Dumitru la judo.

Citiţi:

► Cine este Alin Moldoveanu, cel care a adus prima medalie de aur pentru România la JO 2012

► Alin Moldoveanu: Am văzut că am luat aurul abia după ultimul foc

► Interviu cu Alin Moldoveanu, campion olimpic la tir

Românul l-a învins pe campionul mondial, italianul Niccolo Campriani 701.5 puncte, locul trei revenind indianului Narang Gagan, cu 701.1 puncte.

Alin George Moldoveanu s-a născut la 5 martie 1983 la Focşani, iar la Jocurile Olimpice de la Beijing a ocupat locul 4.