Un nou Grand Slam, un nou vis îndepărtat: Simona Halep a pierdut surprinzător în primul tur de la US Open

Un nou Grand Slam, un nou vis îndepărtat: Simona Halep...
27.08.2018, 19:30 429

Simona Halep (1 WTA) a fost eliminată în primul tur la US Open. Ea a fost învinsă de Kaia Kanepi (Estonia; 44 WTA), scor 2-6; 2-4.

Liderul clasamentului WTA a părăsit ultimul Mare Şlem al anului încă din turul de debut. Halep a avut o evoluţie slabă pe parcursul întregului meci, reuşind 9 lovituri câştigătoare şi 9 erori neforţate. De partea cealaltă, Kanepi a reuşit 13 lovituri câştigătoare, a fost mult mai prezentă în joc şi a condus punctele de fiecare dată.

În primul set, Simona a câştigat doar două game-uri şi nu a pus probleme pe serviciul adversarei. Nu a avut şanse împotriva Kaiei Kanepi, care s-a impus, după 29 de minute, cu 6-2.

Setul secund s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate. Sportiva din Estonia a condus cu 3-0, Simona a revenit la 3-2, dar evoluţia bună a româncei nu a continuat foarte mult. În cele din urmă a cedat cu 4-6.

În turul secund, Kaia Kanepi o va întâlni pe Jil Belen Teichmann (Elveţia; 168 WTA).