Afaceri de la zero

Partida cu cantec sub Tampa

06.03.2000, 00:00 Autor: Aurelian Botezatu

FC Brasov - FC Arges (2-1) si Petrolul Ploiesti - Gloria Bistrita (1-2) au fost partidele care, vineri si, respectiv, sambata, au atras in mod special atentia in conditiile in care derbyul etapei a 21-a, Rapid - Steaua, s-a disputat ieri la amiaza. La Brasov se anunta un meci extrem de interesant prin prisma prezentei pe banca gazdelor a unui tehnician, Florin Halagian, care in prima jumatate a campionatului si-a castigat painea antrenand pe FC Arges Dacia. "Daca pleci, iti urez sa retrogradezi cu Brasovul", i-a spus Armeanului Constantin Stroe, directorul uzinelor Dacia, cand acesta isi aranja ploile sub Tampa. Insa asa dupa cum s-au derulat ostilitatile vineri, e greu de crezut ca Brasovul va juca la anul in "B". N-are o trupa de exceptie, dar jucatorii pun osul serios. Iar cand nici asta nu ajunge, sosesc ajutoare de te miri unde. Dupa o prima parte in care oaspetii au dictat ritmul, golul lui Neaga (20) venind absolut normal, primul care s-a grabit sa le intinda o mana gazdelor a fost chiar arbitrul Sorin Altmayer. Timisoreanul a inventat penaltyul din care acestia au egalat (47), dupa care ceva s-a rupt in echipa pitesteana. Jucatori care in prima repriza mancasera jar, acum erau de nerecunoscut. Pe acest fond, in chiar penultimul minut de joc, a venit golul victoriei brasovene. Daca jocul de la Brasov isi are sigur locul in categoria celor "dubioase", Petrolul - Gloria a fost surpriza etapei. Miszti a deschis scorul pentru bistriteni in minutul 29, din penalty, iar Voinea a restabilit egalitatea pe tabela cu 4 minute inainte de pauza. Cand toata lumea credea ca meciul se indreapta catre o remiza strategica, Oana a marcat din nou in contul oaspetilor. Ploiestenii au ajuns la doar 3 puncte de zona minata si pentru ei se anunta inca de pe acum un final de sezon extrem de incins. ai mai rau stau lucrurile cu CSM Resita, care, sambata, pe teren propriu, intr-un meci transmis live de ProTV, n-a reusit sa scoata decat un punct in fata Universitatii Craiova, desi a avut destule ocazii, mai ales in repriza secunda, de a transa partida in favoarea sa. Cu doar 18 puncte la activ, resitenii sunt practic condamnati la retrogradare, la fel ca si Extensiv Craiova. Invinsi cu 1-0 de liderul Dinamo, oltenii se gandesc deja ca sezonul viitor vor evolua in "B" si antrenorul Sorin Cartu a declarat dupa meci ca "misiunea mea de acum incolo este sa pun pe picioare o echipa capabila sa repromoveze pe prima scena". Dupa cum a evoluat Extensiv sambata, Cartu e pe drumul cel bun.