Bănci și Asigurări

Ministerul Finanţelor a împrumutat 962,4 mil. lei de la bănci, peste nivelul programat de 500 mil. lei, printr-o licitaţie de obligaţiuni scadente în 2027. Dobânda: 6,21%/an

Ministerul Finanţelor a împrumutat 962,4 mil. lei de la...

Autor: Cristina Bellu

25.03.2024, 14:46 184

Ministerul Finanţelor a împrumutat ieri 962,4 mil. lei de la bănci, prin titluri de stat de tipul obligaţiuni de stat benchmark, peste valoarea programată de 500 mil. lei, scadente în mai 2027, cu o dobândă de 6,21% pe an. 

La licitaţie au participat 8 dealeri primari, adică cei care au cumpărat obligaţiunile, trimiţând oferte atât în cont propriu, cât şi în contul clienţilor persoane fizice şi juridice. 

Valoarea totală a cererii a fost de 1,07 mld. lei, din care băncile au licitat în nume şi cont propriu 971,4 mil. lei, în timp ce ofertele necompetitive au fost de 103 mil. lei. 

Te-ar putea interesa și:

Din suma totală adjudecată, de 962,4 mil. lei, băncile au oferit în nume şi cont propriu 859,4 mil. lei, în timp ce ofertele necompetitive s-au ridicat la 103 mil. lei.

 

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Principalele valute BNR - vineri, 13:37
Azi:
Diferență:
Ieri: 5.2581
Azi:
Diferență:
Ieri: 4.5223
Azi:
Diferență:
Ieri: 6.0777