Acţionarii Alpha şi Eurobank au aprobat fuziunea după două AGA eşuate

16 nov 2011 Autor: Ciprian Botea

Acţionarii băncilor elene Alpha Bank şi EFG Eurobank, care deţin doi jucători de top pe piaţa locală, au aprobat ieri proiectul de fuziune care vizează crearea celei mai mari bănci din Grecia.

Fuziunea dintre cele două bănci va conduce la apariţia celei de-a treia bănci locale, formată din Alpha Bank şi Bancpost, poziţionate la jumătatea anului pe locurile opt şi respectiv nouă în sistemul bancar.

Cvorumul cerut pentru aprobarea fuziunii era de 20%. La cele două adunări generale au participat 41% din acţionari în cazul Alpha Bank şi 52% în cazul Eurobank. Aceasta este a treia oară când acţionarii celor două bănci au fost convocaţi să aprobe proiectul de fuziune, la cele două şedinţe precedente propunerea fiind respinsă din lipsă de cvorum.

Intră în comunitatea Facebook Ziarul Financiar, locul unde ziarul vorbeşte cu tine
Cuvinte cheie:
Alpha Bank
, Eurobank
, fuziune
, cvorum

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat si va aparea dupa ce va fi moderat!

Comentariile vor fi publicate doar după moderarea acestora de către redactori. Nu vor fi publicate comentariile care conţin injurii, un limbaj licenţios, instigare la încălcarea legii, la violenţă sau la ură, precum şi acuzaţii fără acoperire. De asemenea, pentru o mai bună comunicare, vă rugăm să oferiţi o adresă de mail validă. Vă mulţumim!

Intră în comunitatea Facebook Ziarul Financiar, locul unde ziarul vorbeşte cu tine