Rafael Nadal şi Roger Federer, în afara Top 4 ATP pentru prima dată în ultimii 13 ani

Rafael Nadal şi Roger Federer, în afara Top 4 ATP...

Autor: Mediafax

10.10.2016, 15:26 203

Nadal, deţinătorul a 14 turnee de Mare Şlem, a câştigat doar două turnee în acest an, la Barcelona şi Monte Carlo. Evoluţiile sportivului spaniol au fost afectate de o accidentare la încheietura mâinii stângi. La China Open, ultimul turneu la care a jucat, Nadal a fost eliminat în sferturile de finală de Grigor Dimitrov, scor 2-6, 4-6.

De partea celalată, Roger Federer, câştigător a 17 titluri de Mare Şlem, nu a mai jucat niciun meci de la ediţia din acest an a turneului de la Wimbledon, unde a fost eliminat de Milos Raonic în semifinale, din cauza unei accidentări la genunchi. În prezent, Nadal ocupă locul 5 în clasamentul ATP, în timp ce elveţianul Federer se află pe locul 7.

În prezent, lider în clasamentul ATP este sportivul sârb Novak Djokovic, urmat de Andy Murray şi Stanislas Wawrinka. Japonezul Kei Nishikori ocupă locul patru.