Consultant britanic: Se aud zvonuri despre intrarea Tesco în România

21 oct 2011 Autor: Cristina Roşca

Bryan Roberts, retail insights director în cadrul Kantar Retail EMEA, o companie de consultanţă şi cercetare cu sediul la Londra, a declarat că în Marea Britanie există zvonuri despre intrarea Tesco în România.

"La fel ca şi aici, şi în Marea Britanie au apărut informaţii potrivit cărora Tesco ar fi interesat de piaţa din România. Intrarea lui Tesco ar produce o schimbare majoră pentru retailul local", a spus englezul prezent în cadrul evenimentului Trade Round Table organizat de revista Magazinul Progresiv.

Zvonuri despre intrarea Tesco au apărut în urmă cu circa 2 ani, însă nu au fost confirmate niciodată de britanici. Despre forma de intrare s-a scris că va fi printr-o achiziţie a unuia dintre jucătorii de pe segmentul hipermarketurilor. Numele vehiculate au fost Carrefour şi Real, însă amândoi jucătorii le-au negat.

Cuvinte cheie:
Tesco
, intrarea Tesco în România
, supermarketuri
, hipermarketuri
, retail modern

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat si va aparea dupa ce va fi moderat!

Comentariile vor fi publicate doar după moderarea acestora de către redactori. Nu vor fi publicate comentariile care conţin injurii, un limbaj licenţios, instigare la încălcarea legii, la violenţă sau la ură, precum şi acuzaţii fără acoperire. De asemenea, pentru o mai bună comunicare, vă rugăm să oferiţi o adresă de mail validă. Vă mulţumim!