Eveniment

Norocul lui Iordănescu a învins încă odată:România s-a calificat la campionatul european de fotbal după o campanie cu un noroc incredibil

Norocul lui Iordănescu a învins încă odată:România...

Autor: Raul Peterlin

18.11.2023, 23:41 271

Naţionala s-a calificat la EURO 2024 după ce a învins, cu 2-1, reprezentanta Israelului.

România a încasat un gol de la Israel în minutul 2.

Tricolorii s-au repliat repede şi Puşcaş a înscris, reuşind egalarea, în cel de-al zecelea minut al partidei.

La pauză, echipele au intrat la vestiare cu scorul de 1-1.

După două schimbări în tabăra israeliană până în minutul 62, Ianis Hagi a înscris în minutul 63, punând încă un punct pe tabelă în dreptul tricolorilor.

Fotbaliştii naţionalei au avut mai multe ocazii de gol până la final, însă scorul a rămas neschimbat.

În minutul 84, Mihăilă a faultat din spate, astfel că a fost eliminat de pe teren cu cartonaş roşu de către arbitrul francez, Letexier.

Acum 30 de ani, Iordănescu tatăl cu Hagi senior au învins Ţara Galilor şi s-au calificat la campionatul mondial din SUA.

România se află pe primul loc în grupa de calificare cu 19 puncte şi va mai disputa un singur meci, cu Elveţia. Indiferent de scorul din meciul cu elveţienii, România este calificată la EURO 2024.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels