Cele mai importante 15 măsuri economice ale lui Victor Ponta

27 apr 2012 Autor: Adelina Mihai

Reducerea CAS, restituirea salariilor şi pensiilor, reducerea TVA la produsele agricole, taxarea marilor averi, taxe pe tranzacţii financiare, creşterea salariului minim cu 26%

Majorarea salariului minim cu 26% până la 850 de lei, reducerea CAS la angajator, restituirea salariilor şi pensiilor, reducerea TVA la produsele agricole, taxarea pe marile averi sau impunerea unor taxe pe tranzacţiile financiare sunt doar câteva din cele 15 măsuri economice propuse de Victor Ponta cu prilejul votului la moţiunea de cenzură a USL.

Ce măsuri economice ar putea adopta noul guvern condus de Ponta:

1. CAS redus la angajator pentru crearea de locuri de muncă

2. Tratatul de guvernanţă bugetară şi fiscală, adoptat prin dezbateri şi dialog

3. Sprijin pentru Schenghen şi MCV, tot prin dialog, pentru ca sistemul de justiţie să fie eficient, iar rolul României în UE să fie promovat.

4. Lupta împotriva corupţiei - Trebuie respectate rapoartele Curţii de Conturi. ANAF şi ANRMAP trebuie depolitizate şi controlate. Iar legea achiziţiilor publice trebuie transformată pe model european.

5. Depolitizarea structurilor deconcentrate! De la secretar de stat în jos, fiecare post trebuie ocupat doar prin concurs.

6. Restituirea salariilor şi pensiilor, deficit de 3% cerut de FMI, lege a responsabilităţii fiscale şi strategie pentru atragerea de fonduri europene prin minister specializat.

7. Fondul de rezervă al premierului nu mai trebuie folosit pentru finanţare de la buget pentru campania locală a baronilor PDL.

8. "Băieţii deştepţi" din energie trebuie să plătească; în plus, avem nevoie de o strategie energetică pe termen mediu şi lung.

9. Proiectul Roşia Montana - trebuie să fim atenţi la 3 aspecte - respect pentru mediu, interes şi beneficii naţionale, precum şi atenţie la corupţia politică.

10. TVA redus la produsele agricole, ca soluţie de susţinere a producătorilor interni, alături de creditare şi subvenţionare.

11. Venituri suplimentare la buget, inclusiv prin taxa pe marile averi, taxa pe tranzacţii financiare şi impozit pe proprietăţile suplimentare la nivel european. De asemenea, avem nevoie de redevenţe mărite la resursele naturale concesionate.

12. Creşterea salariului minim la 850 de lei - aceasta înseamnă venituri suplimentare la bugetul asigurărilor; de asemenea, avem nevoie de modificare a Codului Muncii.

13. Strategie pentru companiile de stat - spunem NU privatizărilor făcute pe preţuri mici şi mari comisioane - susţinem ideea de MANAGEMENT PRIVAT - vrem folosirea banilor din vânzări pentru pachete de acţiuni la retehnologizare sau pentru crearea unui Fond social special (Norvegia).

14. Universitatea de Medicină şi Farmacie TG MURES - UDMR supralicitează şi a primit destul. Există autonomie universitară reală şi trebuie respectată. De asemenea, avem nevoie de o strategie de integrare a romilor.

15. Lege electorală susţinută de partide - vrem un model uninominal pur - vrem combaterea traseismului politic - vrem reglementare mai clară a finanţării partidelor politice - şi vrem pregătirea, după alegeri, a modificării Constituţiei.

Sursa: http://www.facebook.com/victor.ponta

 
Cuvinte cheie:
Victor Ponta premier
, programul lui Victor Ponta
Vizualizari:
Printeaza
Momentan sunt 15 comentarii Comenteaza si tu
Comentarii (15):
Gigel Ultraflanel - 02 mai 2012, 12:17

O gramada de pomeni..in conditiile in care tara are 100 de miliarde de Euro datorii ..
Cat de serioase sunt aceste pomeni?..toate tarile care acum sunt in buda in frunte cu Grecia de asta au ajuns unde sunt pentru ca politicienii succedati la putere au folosit banii publici pentru a cumpara favorurile bugetarilor si nu numai..Nu este stimulata munca nu este stimulata investitia nu este stimulata inovatia ,cercetarea , motoarele dezvoltarii sunt in permanenta si sistematic sabotate..

dinca - 30 aprilie 2012, 09:37

Sunt taaaaaaare curios ce o sa faca pamfletarul asta in 6 luni de zile ,cat mai are de trait in scaunul ala pufos de prim ministru. Mai bine isi schimba numele in mesia Ponta , asta la cate promisiuni desarte face. Nici macar 5 la suta nu le va respecta , o sa vedeti.

bibi - 30 aprilie 2012, 08:57

Poate va bucurati voi multi ca au ajuns astia la putere ,dar va zic eu ca bucuria o sa fie de scurta durata. Sub nici o forma nu vor face ce trambiteaza ca au de gand , pentru ca asa ceva este imposibil de implementat in asa scurt timp si oricum , nu sunt ei cei potriviti pentru asta.

andrei - 30 aprilie 2012, 08:27

Din pacate , aceasta noua investitura de guvern vine intr-in moment foarte fragil pentru Romania si economia sa. Noul guvern are o misiune extrem de grea , cu obiective printre care se numara reintregirea salariilor , micsorarea CAS , lucruri de care sincer ma tem ca nu sunt in stare.

SS - 29 aprilie 2012, 09:30

Nimic despre crearea unui sistem care sa asigure cresterea economica!!?
Pai bai, fratilor, fara productie si locuri de munca adevarate disparem ca natiune in 50-60 de ani!!
Avem pensii de platit pt 1/3 din populatie si noi trimitem afara toata populatia tanara sa munceasca la negru si sa traiasca pe sub poduri!!??
Incredibil!!
Nici USL nu are solutii!
Schimbam niste incompetenti cu altii!, care au doar niste idei fixe?
Teceti la impunerea diferentiata, in functie de venituri, lasati politizarea si examenele aranjate si doctoratele luate pe baza de rudenie!! Nu mai promovati comune intregi de tampiti in structurile statului si lasati competitia reala sa functioneze!!
Si aveti grija de cetatenii tarii, ca ei nu va sunt dusmani! Cu ei va faceti taba...

Expentantia Asteptareanu - 29 aprilie 2012, 07:56

Ceva despre o strategie de dezvoltare economica a tarii pe termen lung, n-aveti?
Ceva legat de recastigarea demnitatii poporului?
Ceva despre renasterea invatamantului?
Ceva despre oprirea risipirii fondurilor europene pe tot felul de proiecte inutile?
Ceva despre finalizarea rapida a autostrazilor?
Despre nationalizarea bogatiilor naturale?
Despre alungarea banditilor de la Rosia?
Despre taierea cu moderatie a padurilor?
Despre refacerea sistemelor de irigatii?

laur - 29 aprilie 2012, 07:40

Niciun punct de aici nu va fi realizat

pes - 29 aprilie 2012, 00:20

O sa ne duca la falmenit oameni astia, iau din banii roamnilor si isi pun la ei in buzunar.

radu - 28 aprilie 2012, 23:07

Ce inseamna impozitarea proprietatilor suplimentare la nivel european?
Adica daca eu am doua apartamente cu o suprafata locuibila insumata de 120 m2, dar familia are patru membri se chiama ca am proprietate suplimentara?
Dar o familie de doua persoane care are o vila de 150 m2, nu se considera proprietate suplimentara?
La stabilirea proprietatii suplimentare sa se considere suprafata care revine pe membru de familie si nu numarul de unitati locative detinute.
Si daca mai primesc o mostenire la tara care are si o casa batrineasca care sta sa cada, aia este tot proprietate suplimentara?
Va duceti dea dura repede si voi, nu stati mult pe pozitie.

scoateti taxa auto - 28 aprilie 2012, 21:43

scoate-ti taxa auto

dorin - 28 aprilie 2012, 21:06

Cel putin 10 puncte au fost preluate de la guvernul MRU.
Diferenta e ca MRU a si inceput sa le implementeze pe cand la astia e doar bla-bla...cel putin deocamdata.
Timpul ne va arata.
Personal astept o platforma politica a lui MRU care va coagula cam 20% din electorat.
Oameni ca MRU in politica sunt foarte rari...imediat ce apar sunt inlaturati de sistem E datoria noastra sa-i scoatem in fata.

Calin - 27 aprilie 2012, 19:28

Asta-i tot pt. * ?!?!?! Doar ca lasati autonomia reala sa fie respectata? Voi sunteti nebuni? Ne-am saturat de dictatura minoritatii impotriva majoritatii!!!! Faceti ceva sa le dati cretinilor de UDMRisiti peste bot!!!! Privatizari - nu Rosia Montana, nu Chevron, nu resurse. Polonezii chiar daca au privatizat au pastrat min. 51% din resursele strategice - invatati de la ei !!

un roman - 27 aprilie 2012, 18:40

Si platforma politica a PCR-ului era foarte corecta ! Sa vedem insa cum pune in practica cele declarate aici. Eu unul sunt sceptic avand in vedere care sunt unui din sustinatorii sai , si ce compromisuri trebuie sa faca pt acestia . Sincer , consider ca MRU trebuia lasat sa-si termine mandatul avand in vedere ca este un om integru , cinstit si care facea cinste Romaniei !

s - 27 aprilie 2012, 18:37

15. Lege electorală susţinută de partide - vrem un model uninominal pur - vrem combaterea traseismului politic - vrem reglementare mai clară a finanţării partidelor politice - şi vrem pregătirea, după alegeri, a modificării Constituţiei.

Traseism? Am auzit ceva de traseism? :)))
Sa inteleg ca toate masurile de mai sus is opusul a ceea ce se va realiza?

dani - 27 aprilie 2012, 18:29

mama ce te-as vota pentru astea. Astept insa sa vii cu un update pe toate aceste teme in 3 luni. Nu tin cu nimeni in politica, insa sunt credul. Cele 15 puncte m-au convins. Cei 22 de ani de democratie insa m-au cam infrant.

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!