Transelectrica confirmă demisia lui Ion-Toni Teau din funcţia de preşedinte al Directoratului

13 mar 2017 Autor: Roxana Rosu

Transelectrica a confirmat luni dimineaţă decizia lui Ion Toni Teau de a renunţa la funcţia de preşedinte al Directoratului companiei, începând cu data de 26 aprilie, Consiliul de Supraveghere al societăţii urmând să evalueze măsurile care trebuie luate.

”Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA informează acţionarii şi investitorii că, în conformitate cu prevederile Contractului de Mandat nr. C419/13.11.2014 şi cu cele înscrise în comunicarea înregistrata la nivelul Companiei sub nr. 8982/10.03.2017, domnul Ion-Toni TEAU renunta la mandatul încredinţat de membru şi presedinte al Directoratului CNTEE “Transelectrica” S.A. începând cu data de 26 aprilie 2017”, se arată într-un comunicat remis Bursei de Valori Bucureşti.

Consiliul de Supraveghere al companiei va analiza solicitarea lui Ion-Toni Teau, în vederea stabilirii măsurilor celor mai adecvate care se impun.

Ion Toni Teau a preluat funcţia de director general executiv (preşedinte al Directoratului) la Compania Naţională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA în 11 mai mai 2014, iar mandatul său ar fi trebuit să se încheie în 16 septembrie 2017.

Absolvent al Facultăţii de Finanţe, Credit şi Contabilitate din cadrul ASE Bucureşti, Ion Toni Teau are un doctorat în economie. „În prezent, are calitatea de membru al Camerei Consultanţilor Fiscali din România (începând din mai 2007), după ce anterior a deţinut funcţiile de preşedinte (februarie 2013 – iulie 2016), prim-vicepreşedinte (mai 2012 - februarie 2013) şi vicepreşedinte (mai 2007 - aprilie 2012) al acestei organizaţii”, se arată într-o Notă biografică postată pe site-ul Transelectrica.

Potrivit aceluiaşi document, Ion-Toni Teau a deţinut, în perioada aprilie 2012 - aprilie 2014, funcţiile de director general şi administrator în cadrul societăţilor Lasselsberger SA Bucureşti şi Sanex SA Cluj-Napoca. Anterior, a deţinut funcţia de manager financiar (august 2006 - decembrie 2011) în cadrul Realitatea Media SA şi în cadrul Alfred Toepfer International România SRL din Bucureşti (aprilie 2004 - iulie 2006). În perioada octombrie 2000 - martie 2004, a deţinut funcţia de vicepreşedinte Financiar-Contabilitate în cadrul societăţii Sanex SA din Cluj-Napoca, iar în perioada februarie 1998 - august 2003 a ocupat funcţia de manager financiar în cadrul societăţii First Logistics & Distribution SA Bucureşti, societate cu acelaşi acţionariat majoritar ca şi Sanex.

 
Cuvinte cheie:
functie
, transelectrica
Vizualizari:
Printeaza
zf.ro
Închide