• Leu / EUR5.0898
  • Leu / GBP5.8179
  • Leu / USD4.3493
Bănci și Asigurări

Allianz-Ţiriac are un nou CEO de azi. Şoncutean: Vrem să simplificăm modelul de business prin digitalizare

Virgil Şoncutean, noul CEO al Allianz-Ţiriac

Virgil Şoncutean, noul CEO al Allianz-Ţiriac

Autor: Anelis Baciu

01.09.2016, 00:05 701
Virgil Şoncutean, un român cu mai mult de 15 ani de experienţă în asigu­rări, a preluat de astăzi conducerea Allianz-Ţiriac, al doilea cel mai mare asigu­rător local în funcţie de primele brute subscrise în primele trei luni ale anului. Şoncutean, în vârstă de 40 de ani, îl înlocuieşte la conducerea Allianz-Ţiriac pe Remi Vrignaud, care a fost director general al asigurătorului cu capital majoritar german în ultimii patru ani.
 
Şoncutean va continua stra­tegia urmată de Remi Vrignaud şi va avea ca obiective sim­pli­ficarea modelului de business.
 
„Ne dorim să simplificăm modelul de afacere prin digita­li­zare, să devenim mai agili şi să creş­tem viteza de răspuns la opor­tunităţile din piaţă, astfel încât să rămânem prima opţiune a clienţilor şi non-clienţilor din România. Conti­nu­itate şi evoluţie - acestea sunt cele două ele­mente pe care le am în vedere în calitate de CEO al Allianz-Ţiriac Asi­gurări“, susţine noul director gene­ral al Allianz-Ţiriac România.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
CHF
Azi: 5.0898
Diferență: 0,0079
Ieri: 5.0894
Azi: 4.3493
Diferență: -0,6283
Ieri: 4.3768
Azi: 5.8179
Diferență: -0,1116
Ieri: 5.8244
Azi: 5.4515
Diferență: 0,3405
Ieri: 5.4330