Simona Halep s-a calificat în turul trei al turneului de la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat în turul trei al turneului de...

Autor: Andrei Pal

01.06.2017, 20:23 103

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 24 de minute. Primul set a fost echilibrat, chiar dacă din game-ul cinci a început o serie de cinci break-uri, trei de partea Simonei, două de partea adversarei (5-4). În final, Simona Halep şi-a trecut în cont primul set, scor 6-4, în 44 de minute, după un serviciu consolidat în ultimul game.

În actul secund, Halep a avut nevoie de două break-uri pentru a câştiga şi setul doi. Sportiva din Constanţa a reuşit să câştige setul, scor 6-3, după 40 de minute. În turul următor, Halep o va întâlni pe Daria Kasatkina (Rusia, 28 WTA).

Pentru accederea în turul trei la competiţia pariziană, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 120.000 de euro şi 130 de puncte în clasamentul mondial.