Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la...

Autor: Denis Şchiopu

13.03.2018, 21:31 280

Halep a obţinut calificarea în sferturi la capătul unui meci care a durat o oră şi 17 minute, reuşind să concretizeze prima minge de meci de care a avut parte.

"Ne-am antrenat împreună în urmă cu câteva zile şi am pierdut contra ei, dar eram pregătită. Ştiam că nu trebuie să greşesc prea mult şi mi-a ieşit", a spus, la finalul partidei, Halep, campioană la Indian Wells în 2015. "Trofeul era foarte greu, dar întotdeauna este o plăcere să joc aici, publicul e minunat. Sper ca în turul următor să joc mai bine", a adăugat liderul mondial.

În sferturi, Halep o întâlneşte pe croata Petra Martic, numărul 51 mondial, care a trecut de cehoaica Marketa Vondrousova, locul 54 WTA, scor 6-3, 7-6 (4).

Va fi cea de-a treia întâlnire dintre Simona Halep (26 de ani) şi Petra Martic (27 de ani). Până acum, scorul meciurilor directe este egal. Croata a câştigat în 2011, la Copenhaga, primul meci dintre cele două, cu 6-3, 5-7, 7-5, iar Halep s-a impus în 2015, la Guangzhou, 6-4, 6-2.

Simona Halep, care a ajuns doar până în turul trei la ediţia de anul trecut, şi-a asigurat, astfel, un cec în valoare de 167.195 de dolari şi 215 puncte WTA.