• Leu / EUR5.2380
  • Leu / GBP6.0600
  • Leu / USD4.5124
Burse - Fonduri mutuale

Statul vrea 50 mil. lei ca dividende suplimentare de la Conpet Ploieşti. Randamentul ar fi de 10%

Statul vrea 50 mil. lei ca dividende suplimentare de la...

Autor: Liviu Popescu

12.09.2017, 00:00 567
Ministerul Energiei, acţionar cu 58,7% la compania de transport ţiţei prin căi ferate şi conducte Conpet Ploieşti, a transmis ieri după-masă o convocare „de îndată” a acţionarilor, având ca principal punct pe ordinea de zi distribuirea sumei de 85 mil. lei ca dividende. Astfel statului i-ar reveni 50 mil. lei. La preţul de tranzacţionare de ieri de 101 lei pe o acţiune COTE, rezultă că randamentul dividendului ar fi de circa 10%. „Conpet informează acţionarii şi publicul investitor în legătură cu solicitarea primită din partea Ministerului Energiei - în numele Statului Român, care este acţionar majoritar al societăţii Conpet, cu privire la convocarea de îndată a Adunării Generale Ordinare a Acţionarilor, având ca principal punct pe ordinea de zi aprobarea distribuirii sumei de 85 milioane lei, sub formă de dividende, în temeiul prevederilor art. II şi art. III din O.U.G. nr. 29/ 2017, către acţionarii societăţii, proporţional cu participarea acestora la capitalul social al societăţii”, se arată în convocatorul publicat pe bvb.ro.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2380
Diferență: 0,0516
Ieri: 5.2353
Azi: 4.5124
Diferență: -0,1549
Ieri: 4.5194
Azi: 6.0600
Diferență: -0,0759
Ieri: 6.0646