Monica Niculescu s-a calificat în turul doi al probei de simplu de la Jocurile Olimpice

Monica Niculescu s-a calificat în turul doi al probei de...

Autor: Andrei Pal

06.08.2016, 21:58 76

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi 30 de minute. Primul set a fost la dispoziţia Monicăi, care a reuşit să câştige pe serviciul adversarei încă din game-ul al treilea. Apoi, meciul a curs într-o singură direcţie, iar Niculescu a mai cedat doar un singur game până la sfârşitul setului. În final, românca s-a impus, scor 6-2.

Actul secund a debutat sub aceleaşi coordonate, cu Monica Niculescu câştigând contra serviciului în game-ul trei. A continuat seria bună reuşind să-şi câştige propriul serviciu, iar diferenţa de două game-uri s-a menţinut până în ultimul joc, când a reuşit să facă break şi să-şi treacă în contul setul doi, scor 6-3.

În turul următor, Monica Niculescu o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Svetlana Kuzneţova, a opta favorită, şi Qiang Wang (China, 66 WTA).