• Leu / EUR5.2380
  • Leu / GBP6.0600
  • Leu / USD4.5124
Bănci și Asigurări

Top 10 bănci după pierderi la nouă luni

no title

Autor: Cristian Hostiuc

09.12.2011, 00:04 1759

De la un câştig per sistem de un miliard de euro în 2008, acum la nouă luni din 2011 sistemul con­semnează un minus de 200 mil. euro. Această basculare este destul de mare, iar acţionarii mai multor bănci nu ştiu cum să iasă din acest "prizonierat" al economiei româneşti. Ar vrea să vândă operaţiunile din România, dar nu au cui, iar problema nu se pune la plata capitalului, ci la rambursarea liniilor de finanţare. Având în vedere acest lucru, multe bănci sunt practic captive economiei şi afacerilor de aici.

Venirea crizei şi mai ales intensitatea ei nu au fost anticipate de cele mai multe dintre bănci, iar mulţi bancheri au amânat restructurarea opera­ţiunilor şi nu au provizionat la timp, ceea ce se vede în acest moment în rezultate.

Volksbank, care plăteşte din plin politica laxă de creditare din perioada de boom, a marcat o pierdere de 542 mil. lei după nouă luni, ceea ce înseamnă că BNR va continua să sune la Viena pentru ca austriecii să susţină cu capital operaţiunile din România.

Te-ar putea interesa și:

Banca Românească digeră extrem de greu creditele acordate sectorului imobiliar şi îşi măreşte pierdere la 223 mil. lei.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Conferința ZF Cei mai mari jucători, 16 iunie, ora 09:00

Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2380
Diferență: 0,0516
Ieri: 5.2353
Azi: 4.5124
Diferență: -0,1549
Ieri: 4.5194
Azi: 6.0600
Diferență: -0,0759
Ieri: 6.0646