Emporiki Bank România şi-a majorat capitalul social cu 61,9milioane de lei (15 milioane de euro), la 237,68 milioane de lei,prin aport în numerar al acţionarului principal, Emporiki Bank ofGreece.
Banca şi-a redus la începutul acestui an capitalul social cu123,84 milioane de lei, la 175,76 milioane de lei, pentru a acoperipierderile acumulate până la finele anului 2009, în sumă de 123,85milioane de lei.
Emporiki Bank of Greece, deţinută de Crédit Agricole,controlează 99,6877% din acţiuni. Emporiki Bank a intrat pe piaţadin România în 1996 şi are în prezent o reţea de 34 de unităţioperaţionale, dintre care 14 în Bucureşti.
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels