Eveniment

CFR Cluj a învins FC Basel, scor 1-0, şi s-a calificat în grupele Ligii Campionilor

Autor: Adrian Petculescu

29.08.2012, 23:51 914

A marcat: Kapetanos '20.

1-0 - Kapetanos a înscris cu capul din şapte metri după o centrare a lui Diogo Valente de pe partea stângă.

În minutul 42, portarul Felgueiras l-a faultat pe Streller în partea dreaptă a careului de 16 metri, aproape de linia de fund a terenului. Arbitrul a dictat penalti, dar Alexander Frei a trimis balonul peste poartă de la 11 metri.

În minutul 49, mijlocaşul gazdelor Bakary Sare s-a accidentat şi a fost transportat la spital.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Sare (Godemeche '51), Mureşan - Sougou, Bastos, Diogo Valente (Nicoară '73) - Kapetanos (Rui Pedro '82). Antrenor: Ioan Andone.

FC Basel: Sommer - Steinhofer, Sauro, Dragovici, Park Joo Ho (Schar '84) - F. Frei, Diaz (Andrist '69), Cabral, D. Degen (Zoua '46) - A. Frei, Streller. Antrenor: Heiko Vogel.

Cartonaşe galbene: Felgueiras '42, Diogo Valente '45, Nicoară '90+2 / Diaz '36, Cabral '75, Andrist '79, Steinhofer '90.

Arbitri: Gianluca Rocchi (centru) - Elenito Di Liberatore şi Lorenzo Manganelli (asistenţi) - Riccardo Di Fiore (rezervă) - Mauro Bergonzi şi Andrea De Marco (asistenţi suplimentari), toţi din Italia.

CFR Cluj va evolua pentru a treia oară în grupele Ligii Campionilor, dar este pentru prima oară când se califică din play-off. Anul trecut, România a fost reprezentată de Oţelul Galaţi în grupele principalei competiţii de cluburi din Europa, formaţia lui Dorinel Munteanu nereuşind să obţină niciun punct.

Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor va avea loc joi, la ora 19.00, la Monaco.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels