• Leu / EUR4.7791
  • Leu / GBP5.6655
  • Leu / USD4.2931
Eveniment

Cine este Gabriel Berca, propunerea pentru Ministerul Administraţiei şi Internelor

Cine este Gabriel Berca, propunerea pentru Ministerul Administraţiei şi Internelor

Foto: Sebastian Sacau

Autor: Claudiu Ilioiu

07.02.2012, 14:12 2226

Gabriel Berca în vârstă de 44 de ani este propus în nou Guvern Ungureanu pentru postul de ministru la Ministerul Administraţiei şi Internelor.

Studii
Octombrie 2006 - Iulie 2007: Master în domeniul Management şi Legislaţie, Universitatea "Gheorghe Asachi", Judeţul Iaşi
Decembrie 2006 - Atestare "Le rôle de préfécts et des sous- préfécts dans la nouvelle administration régionale Roumaine". Şcoala Naţională de Administraţie ENA, Paris, Franţa şi Institutul Naţional de Administraţie, INA
Septembrie 2006 - Certificat "Instrumentele structurale în România 2007 -2013", program Phare RO - 2004/IB/OT/01 "Coordonarea procesului de descentralizare şi deconcentrare de către administraţia centrală", Ministerul Administraţiei şi Internelor
Februarie 2005 - Noiembrie 2005: Diplomă absolvire cursuri de formare specializată, Şcoala Naţională de Administraţie ENA, Paris, Franţa
Februarie 2005 - Noiembrie 2005: Diplomă absolvire cursuri de formare specializată Institutul Naţional de Administraţie, INA
1989 - 1994 - Licenţă, Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Materialelor, Universitatea Politehnică Bucureşti

Experienta profesionala
Octombrie 2004 - Noiembrie 2004: Consilier Director general al S.C. CET SA
Februarie 2001 - Iunie 2004: Director vânzări, S.C. PROD CRESSUS SA
Mai 2000 - Ianuarie 2001: Director marketing, Monitorul de Bacău
Mai 1995 - Aprilie 2000: Inginer proiectant, S.C. Robinete Industriale SA

Activitate in administratie
Septembrie 2008 - prezent: Secretar de Stat - Secretariatul General al Guvernului
Martie 2008 - Septembrie 2008: Secretar General al Guvernului
Ianuarie 2005 - Martie 2008: Prefect, Instituţia Prefectului - Judeţul Bacău
Iunie 2004 - Septembrie 2004: Director, Serviciul public de asistenţă socială, Primăria Municipiului Bacău.

Alte activitati
Din ianuarie 2008 - Membru al comisiei de concurs pentru recrutarea înalţilor funcţionari publici
Din 2007 - Asociaţia Prefecţilor şi Subprefecţilor din România, Membru în Consiliul Director responsabil pentru Regiunea Nord-Est
Din 10 martie 2007 - Vicepreşedinte Crucea Roşie, Filiala Bacău

Distinctii
Decembrie 2005 - Membru de onoare al comunităţii academice "George Bacovia
Decembrie 2005 - Membru de onoare al Senatului Universităţii "George Bacovia".

Principalele valute BNR - ieri, 13:15
EUR
USD
GBP
CHF
Azi: 4.7791
Diferență: -0,0063
Ieri: 4.7794
Azi: 4.2931
Diferență: -0,4475
Ieri: 4.3124
Azi: 5.6655
Diferență: -0,1058
Ieri: 5.6715
Azi: 4.3703
Diferență: -0,1873
Ieri: 4.3785