Simona Halep şi Horia Tecău, desemnaţi cei mai buni tenismeni români în 2015

Simona Halep şi Horia Tecău, desemnaţi cei mai buni...

Autor: Traian Terzian, Adrian Ţone

03.12.2015, 21:30 366

În 2015, Simona Halep a câştigat trei turnee, la Shenzhen, Dubai şi Indian Wells, a jucat alte două finale, la Toronto şi Cincinnati, şi a atins faza semifinalelor la Miami, Stuttgart, Roma şi la US Open. În urma acestor performanţe, ea a încheiat sezonul pe locul 2 WTA, cea mai bună clasare la final de an din carieră.

Horia Tecău a câştigat, împreună cu partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer, trei turnee în 2015, la Rotterdam, Wimbledon şi Turneul Campionilor.

Celelalte premii oferite de Federaţia Română de Tenis la Gala Tenisului Românesc au fost următoarele:

Cea mai bună echipă - Fed Cup (Simona Halep, Irina-Camelia Begu, Monica Niculescu, Alexandra Dulgheru, Andreea Mitu, Raluca-Ioana Olaru, Sorana Cîrstea);