• Leu / EUR5.2435
  • Leu / GBP6.1331
  • Leu / USD4.5475
Politică

Premierul Ungureanu îi face responsabili pe miniştri şi şefii de autorităţi pentru banii UE

Autor: Mediafax

13.03.2012, 15:20 334

Premierul Mihai Răzvan Ungureanu i-a atenţionat pe miniştri şi şefii de autorităţi de management că îi consideră responsabili pentru absorbţia în acest an a şase miliarde euro din fondurile europene, ţintă stabilită anterior de Guvern.

"Vă fac responsabili, pe miniştri şi şefi de autorităţi de management, să ajungeţi la această ţintă", a spus premierul, în şedinţa comitetului interministerial pentru fonduri UE.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, duminică, la emisiunea "După 20 de ani" de la PRO TV, că nu exclude o eventuală candidatură la următoarele alegeri prezidenţiale a premierului Mihai Răzvan Ungureanu, cu susţinerea PDL, însă acesta trebuie mai întâi să reuşească la conducerea Guvernului.

Te-ar putea interesa și:

El a subliniat că principalul criteriu de care va depinde reuşita ca premier a lui Ungureanu este absorţia în acest an a celor şase miliarde de euro de la Uniunea Europeană.


 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2435
Diferență: 0,0572
Ieri: 5.2435
Azi: 4.5475
Diferență: 0,1101
Ieri: 4.5475
Azi: 6.1331
Diferență: -0,0831
Ieri: 6.1331