Monica Puig a câştigat turneul feminin de simplu de la Jocurile Olimpice de la Rio

Monica Puig a câştigat turneul feminin de simplu de la...

Autor: Iulian Coşuleţu

14.08.2016, 14:50 160

Monica Puig (34 WTA) a reuşit o surpriză de proporţii sâmbătă noapte, învingând-o pe Angelique Kerber (2 WTA) în marea finală a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 6-4, 4-6, 6-1. Sportiva în vârstă de 23 de ani a scris istorie la Rio, cucerind primul aur şi totodată a 9-a medalie pentru ţara sa în istoria Jocurilor Olimpice.

Finala a fost câştigată de Puig în două ore şi 12 minute, portoricana triumfând pentru prima dată în faţa sportivei din Germania. Surpriza a fost cu atât mai mare cu cât Kerber o învinsese pe Puig în precedentele meciuri directe: 3-6, 6-4, 7-6 în optimi la Brisbane 2013 şi 6-2, 6-3 în turul doi la Toronto 2015. După performanţa de la Rio, Monica a declarat: "Sunt foarte legată de locul în care m-am născut şi iubesc Puerto Rico cu toată inima mea. Am câştigat medalia jucând cu agresivitate şi pasiune, cu gândul că voi aduce bucurie pentru ţara mea".

Monica Puig a reuşit să elimine trei mari campioane în drumul său către trofeu. După ce a trecut de Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA) în optimi, cu scorul de 6-1, 6-1, apoi de Petra Kvitova (Cehia, 14 WTA) în semifinale (6-4, 1-6, 6-3), Monica s-a impus şi în ultimul act, învingând-o cu 6-4, 4-6, 6-1 pe Angelique Kerber (Germania, 2 WTA).

Pe a treia treaptă a podiumului a urcat Petra Kvitova, sportiva din Cehia a câştigat finala mică, 7-5, 2-6, 6-2 în faţa americancei Madison Keys (9 WTA).