Roger Federer a pierdut finala turneului de la Halle şi poziţia de lider în clasamentul ATP

Roger Federer a pierdut finala turneului de la Halle şi...

Autor: Octavian Vasilescu

24.06.2018, 16:34 99

Roger Federer nu a reuşit să câştige al 21- lea meci consecutiv pe iarbă. Elveţianul a pierdut finala turneului din Germania în faţa lui Borna Coric, scor 6-7; 6-3; 6-2.

Roger Federer a ratat ocazia să câştige pentru a zecea oară turneul de la Halle, după ce a fost învins în ultimul act de croatul Borna Coric, locul 34 ATP, în 3 seturi, după o partidă de peste 2 ore.

Setul de debut a fost adjudecat de croat la limită, cu 7-6, după ce a salvat două mingi de set ale lui Federer. Din câte se pare, acest aspect i-a dat un impuls moral lui Coric, care deşi a pierdut setul doi cu 3-6, a reuşit să revină în decisiv, când a pierdut doar două game-uri în faţa numărului 1 mondial. Actul final s-a terminat cu scorul de 6-2.

În urma acestie înfrângeri, Federer cade pe locul doi în clasamentul ATP, urmând să facă rocada cu Rafael Nadal.