Eveniment

David Popovici a pierdut uluitor în proba de 200 de metri liber la Campionatul Mondial de Nataţie din Japonia, după ce a condus majoritatea timpului. În final a obţinut locul 4

David Popovici a pierdut uluitor în proba de 200 de...

Autor: Rafael Hekman

25.07.2023, 14:10 78

Înotătorul român David Popovici a câştigat marţi locul 4 în proba de 200 metri liber de la Campionatul Mondial de Nataţie de la Fukuoka. Plecat favorit, românul a întors primul la toate intermediarele, dar a pierdut ritmul pe ultimii 50 de metri. Proba a fost câştigată de Mathew Richards.

Popovici a plecat de pe culoarul 4 al bazinului, după ce în semifinale obţinuse cel mai bun timp, cu 1:44.70. Sportivul de 18 ani a făcut o cursă de excepţie pe primele 3 lungimi de bazi şi a întors primul la toate cele trei intermediare.

După 150 de metri, Popovici a avut aproape o lungime de corp avans, însă nu a reuşit să menţină ritmul, fiind depăşit pe ultimele zeci de metri de trei adversari.

Primul loc a fost obţinut surprinzător de britanicul Matthew Richards (1:44:30), urmat de compatriotul său Tom Dean (1:44:32) şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44:42).

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels