Eveniment

România s-a calificat în Grupa Mondială a Cupei Davis

18.09.2010, 14:50 15

România a obţinut calificarea în Grupa Mondială a Cupei Davis,învingând, cu scorul general de 3-0, selecţionata Ecuadorului, dupăce perechea Victor Hănescu/Horia Tecău a câştigat meciul de dublu,de sâmbătă, scor 6-2, 6-2, 6-2, în faţa cuplului IvanEndara/Giovanni Lapentti, scrie Mediafax.

Partida desfăşurată la Centrul Naţional de Tenis a durat o orăşi 34 de minute.

România a început meciul cu un break şi a păstrat serviciul, înghemul trei obţinând încă un break, iar până la finalul setuluifiecare echipă şi-a păstrat serviciul. În setul doi, Ecuador a avutsingurele trei mingi de break din tot meciul, la scorul de 2-1 şi40-0 pe serviciul lui Victor Hănescu. În setul trei, în ghemuriletrei şi cinci, românii au câştigat pe serviciul adversarilor şi auînchis partida la a doua minge de meci pe care au avut-o.Citiţi maimult despre calificarea României în grupa mondială aCupei Davis pe www.mediafax.ro

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels