Business Internaţional

Olimpiada de la Londra sau cum a „ars“ Marea Britanie 14 mld. euro pe altarul sportului

Olimpiada de la Londra sau cum a „ars“ Marea Britanie 14 mld. euro pe altarul sportului

Autor: Octavian Calei

27.07.2012, 00:06 2035

Olimpiadele sunt cele mai riscante evenimente sportive din punct de vedere fi­nanciar. Fiecare ediţie din 1960 până acum a depăşit bugetul iniţial şi nu doar cu câteva procente, ci în medie cu 179%. Ţările folosesc miliarde de euro pentru stadioane şi centre sportive, bani care ar putea merge spre dezvoltarea infrastructurii. Mai mult, istoria a arătat până acum că imensele construcţii sportive vor sta mai mult goale după terminarea Jocurilor.

De la Jocurile din Barcelona din 1992, atunci când bugetul a fost depăşit cu 417%, se pare că autorităţile au fost mai atente la cheltuieli. China s-a aflat cel mai aproape de bugetul iniţial, costurile prevăzute pentru Olimpiada de la Beijing din 2008 fiind depăşite cu numai 4%.

Ediţia aceasta lucrurile se schimbă pentru că Olimpiada de la Londra este pe cale să devină cea mai costisitoare din istorie.

Marea Britanie a cheltuit în total aproape 11 mld. lire sterline (14 mld. euro), 9 miliarde de lire fiind bugetul alocat de guvern. Cele mai mari costuri au fost cele cu pregătirea parcului Olimpic, de 1,82 mld. lire sterline (2,32 mld. euro) şi includ lucrările de infrastructură, drumurile, curăţarea spaţiului şi liniile de curent electric.

Cele 9,3 miliarde de lire sterline care au fost cheltuite de guvern pentru organizarea JO sunt aproape de patru ori mai mari decât bugetul prevăzut în momentul acceptării candidaturii Londrei, în 2005.

Cu pregătirea stadioanelor s-au cheltuit circa 1,1 mld. lire sterline (1,4 mld. euro). Din această sumă, cei mai mulţi bani au mers la Stadionul Olim­pic, 428 mil. lire sterline (547 mil. euro).

Departamentul de comerţ şi industrie din Marea Britanie se aş­teaptă ca JO să gene­re­ze venituri de 13 mi­li­arde de lire sterline (16,6 mld. euro), sumă ce depăşeşte cheltuielile de 9 miliarde de lire ster­line, scrie agenţia ANI.

Afacerile companiilor britan­ice ar fi trebuit să crească cu 26 mld. dolari (21,4 mld. euro) ca urmare a Olimpiadei, conform unui studiu al băncii Lloyds. Puţin mai conservator, premierul britanic David Cameron a estimat că în următorii ani în economia britanică vor intra 20 de miliarde de dolari (16,5 mld. euro) ca urmare a Jocurilor. Cu toate acestea, un sondaj făcut pe 150 de companii arată că doar 10,7% dintre acestea au înregistrat o creştere a afecerilor ca urmare a Olimpiadei.

Citiţi mai multe despre Olimpiadă în secţiunea specială dedicată Jocurilor pe www.zf.ro.



Lotul olimpic al României. România a participat pentru prima dată la o Olimpiadă în anul 1924 la Paris


Când să vă uitaţi la olimpiadă ca să-i vedeţi pe români

28 iulie

Ora 11.00 - Tenis de masă - întrecerile de simplu (feminin + masculin), preliminarii + turul 1 (ora 16.40): Daniela Dodean, Elisabeta Samara şi Andrei Crişan

Ora 11.30 - Canotaj- calificări dublu rame: Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache

Judo - competiţia feminină, calificări - semifinale (ora 16.00) - finala (ora 18.00): Alina Dumitru (48 kg)

Ora 12.30 - Tenis - simplu feminin şi dublu masculin - turul 1: Irina Camelia Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep (simplu); Horia Tecău/Adrian Ungur (dublu).

Ora 14.15 - Înot 100 metri bras masculin, calificări + semifinala (ora 22.28): Dragoş Agache

29 iulie

Ora 11.00 - Tenis de masă - simplu feminin turul 2 + turul 3 (ora 20.00): Daniela Dodean, Elisabeta Samara

Ora 12.30 - Scrimă - sabie individual (masculin), calificări - semifinale (ora 20.00) finala (ora 21.10): Tiberiu Dolniceanu, Rareş Dumitrescu, Gelu Zalomir

Ora 13.30 - Canotaj calificări 8+1(feminin): Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări)

Ora 14.10 - Înot - 400 m liber (feminin), calificări - finala (ora 22.13): Camelia Potec

Ora 22.00 - Gimnastică - calificări echipe (feminin): Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache - concurează patru, punctează trei

30 iulie

Ora 12.00 - Înot - 200 m liber (feminin), calificări - semifinala (ora 21.30): Camelia Potec; Tenis de masă (ExCeL - North Arena 1) - simplu masculin - turul 3: Andrei Crişan

Ora 12.30 - Scrimă - spadă individual (feminin), calificări - semifinale (ora 20.00) - finala (ora 21.40): Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman

Ora 13.30 - Tenis - turul 2 (simplu, feminin + masculin; dublu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Adrian Ungur; Simona Halep/Sorana Cîrstea, Horia Tecău/Adrian Ungur

Ora 18.30 - Gimnastică - finala - echipe masculin: Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga şi Vlad Cotuna

Ora 13.30 - Tenis - sferturi de finală - dublu feminin şi masculin: Simona Halep/Sorana Cîrstea, Horia Tecău/Adrian Ungur

Ora 18.30 - Gimnastică - finala - echipe feminin: Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache

Ora 22.07 - Înot finala 200 m liber (feminin): Camelia Potec

1 august

Ora 13.30 - Tenis - turul 3 (simplu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur (simplu); România (dublu mixt) - turul 1

Ora 13.50 - Canotaj - finala - dublu rame feminin: Nicoleta Albu, Georgeta Andrunache

Ora 15.00 - Scrimă - sabie individual (feminin), calificări - semifinale (ora 20.30) - finala (ora 21.40): Bianca Pascu

2 august

Ora 11.30 - Judo - competiţia masculină, calificări - semifinale (ora 16.00) - finala (ora 18.10): Daniel Brata (100 kg)

Ora 12.33 - Înot - calificări - 200m liber (feminin): Camelia Potec

Ora 13.30 - Tenis - sferturi de finală (simplu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur; semifinale (dublu feminin + masculin): Sorana Cîrstea/ Simona Halep, Horia Tecău/Adrian Ungur; România (dublu mixt) - sferturi de finală

Ora 14.30 - Canotaj - finala 8+1(feminin): Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări)

Ora 18.30 - Gimnastică - finala individual compus (feminin)

3 august

Ora 13.30 - Tenis - semifinale dublu mixt: România

Ora 14.00 - Tenis - semifinale (simplu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur;

Ora 21.10 - Atletism - Nicoleta Grasu - aruncarea discului (feminin) - calificări

Ora 21.43 - Înot: finala - 800 m liber (feminin): Camelia Potec

Ora 22.06 - Înot: finala - 50 m liber (masculin): Norbert Trandafir

4 august

Ora 11.00 - Scrimă - spadă echipe (feminin) - calificări - finala (ora 20.00): Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman

Ora 16.00 - Tenis - finala (simplu feminin + dublu masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep; Horia Tecău/Adrian Ungur

Ora 21.30 - Atletism - Nicoleta Grasu - aruncarea discului (feminin) finala: Andreea Ogrăzeanu - 100 m (feminin) - semifinale (ora 21.35) + finala (ora 23.55): Bianca Răzor - 400 m (feminin) - semifinale (ora 22.05).

5 august

Ora 13.00 - Atletism - maraton: Constantina Diţă, Lidia Şimon

Ora 14.00 - Tenis - dublu mixt - finala: România

Ora 16.00 - Gimnastică - finalele pe aparate (feminin + masculin); Tenis (Wimbledon) - finale (dublu feminin + simplu masculin): Sorana Cîrstea/Simona Halep; Adrian Ungur

6 august

Ora 11.54 - Canoe - C1-1000 m - calificări + semifinale (ora 13.14): Iosif Chirilă

Ora 16.00 - Gimnastică - finalele pe aparate (feminin + masculin)

Ora 23.30 - Box (ExCeL - South Arena 2) - masculin - 75 kg - sferturi de finală: Bogdan Juratoni

7 august

Ora 16.00 - Gimnastică - finalele pe aparate (feminin + masculin)

Ora 21.05 - Atletism: Viorica Ţigău - lungime - calificări

8 august

Ora 11.56 - Canoe - C1-1000 m - finala: Iosif Chirilă

Ora 22.05 - Atletism: Viorica Ţigău - lungime (feminin), finala; Angela Moroşanu - 400 m garduri (feminin), finala (ora 22.45)

Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - sferturi de finală

9 august

Ora 11.38 - Canoe - C 2-1000 m, finala: Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu; Caiac (Eton Dorney) - K 4 1000 m (masculin), finala (ora 11.48): Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

10 august

Ora 12.33 - Caiac- K 2 - 200 m (masculin), calificări + semifinale (ora 13.44): Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Ora 21.35 - Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Bianca Perie - aruncarea ciocanului (feminin), finala; Roxana Bîrcă - 5000 m, finala

11 august

Ora 19.00 - Atletism: Claudia Ştef - 20 km marş (feminin), finala; Esthera Petre - înălţime (feminin), finala (ora 21.00); Mirela Lavric - 800 m (feminin), finala (ora 22.00)

12 august

Ora 11.00 - Atletism (London - The Mall): Marius Ionescu - maraton (masculin)

Programul complet al sportivilor români poate fi găsit în secţiunea specială a Jocurilor Olimpice de pe www.zf.ro

AFACERI DE LA ZERO