Monica Niculescu şi Vania King, eliminate în optimile turneului de la US Open

Monica Niculescu şi Vania King, eliminate în optimile...

Autor: Andrei Pal

04.09.2016, 21:40 42

Partida a durat o oră şi 42 de minute. Primul set a început sub semnul echilibrului, până la scorul de 3-2 în favoarea perechii româno-americane, când acestea au reuşit să câştige pe serviciul adversarelor. Imediat, King şi Niculescu şi-au făcut serviciul şi au câştigat setul, scor 6-2, după un break în ultimul game.

Actul secund a fost, practic, unul fără istoric. Rusoaicele s-au distanţat rapid la 5-0, după trei break-uri, şi au câştigat setul, scor 6-1, în doar 28 de minute.

În setul decisiv, Makarova şi Vesnina au început mai bine, reuşind să se distanţeze la 2-0, însă perechea româno-americană a reuşit, imediat, un break. În final, Ekaterina Makorova şi Elena Vesnina au câştigat decisivul, scor 6-2, şi au obţinut calificarea în sferturi.

În turul următor, Ekaterina Makorova şi Elena Vesnina le vor întâlni pe câştigătoarele partidei Andreja Klepac/Katarina Srebotnik - Alla Kudryavtseva/Sabine Lisicki. Pentru calificarea în sferturi, rusoaicele vor încasa un cec în valoare de 75,000 de dolari şi 430 de puncte WTA.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels